Válassz okosan ajándékot a gyereknek karácsonyra!

Kun Gabi | 2019. December 14.
A kevesebb néha tényleg több, duplán igaz ez a karácsonyi ajándékokra.

Bevallom őszintén, nem jeleskedem igazán a visszafogott karácsonyi ajándékozásban, komplett táblázatom van már, hogy tudjam követni, melyik gyerekemnek mit vásároltam össze a fa alá. Pedig igaza van dr. Vanessa LoBue pszichológus professzornak, amikor azt írja, hogy okosan kell kiválasztani a gyerekeknek az ajándékokat, nem szabad halmozni a sok játékot.

Arra a tanulmányra alapozza ezt a tanácsot a szakember, amelyben azt írják, hogy a kevesebb játék serkenti a gyerek kreativitását. A cikk alapját képező kutatásban totyogókat vizsgáltak, akiket négy különböző szobában különböző mennyiségű játékkal láttak el – mint kiderült, azok a gyerekek, akiknél kevesebb játék volt a helyiségben, sokkal kreatívabban használták azt a néhány darabot, mint a többiek, akiknek több választási lehetőségük volt. Azt is megfigyelték, hogy a régimódi játékokkal többet tanultak a gyerekek, mint az újfajta, zenélő csodákkal.

Fotó: iStock

Mivel most a karácsonyi időszakban pont a csodajátékokat kínálják nekünk a reklámok orrvérzésig, és könnyű elszállni, megvásárolni mindet, fontos észben tartani, hogy a gyereknek nem azzal teszünk jót, ha elhalmozzuk a mai divatos játékokkal, hanem azzal, ha átgondoljuk, melyik játékot hogyan tudja úgy használni, hogy tényleg fejlődjön is tőle.

A szakember szerint arra is figyelnünk kell, hogy ne csak és kizárólag a nemi sztereotípiáknak megfelelő játékokat vegyünk a gyerekeknek, egy 2016-os kutatás szerint ugyanis ezzel nagyban befolyásolnánk a gyereket: azok a lányok például, akik kizárólag hercegnős játékokat játszottak, egy évvel később hajlamosabbak voltak a nemi sztereotípiák szerint viselkedni. Nincs azzal baj persze, ha egy lány lányként viselkedik, de ne akarjuk azt, hogy előre megírt sémák alapján ítélje meg magát a gyerek, és ne fedezze fel, milyen ő valójában a nemétől függetlenül.

Mindez nem azt jelenti, hogy a zenélő, kacsalábon forgó játékok rosszak lennének, és hogy ne kapjon kis konyhát a lánygyerek karácsonyra. Csak arra hívja fel a pszichológus a figyelmet, hogy a gyerek érdekében válogassuk meg alaposan, mit adunk a kezébe, mert alapvetően az lenne a cél a játékokkal, hogy pozitív üzenetet közvetítsenek, és segítsék a kicsit a fejlődésben.

Exit mobile version