nlc.hu
Család
Mitől viszket a gyerek feneke?

Mitől viszket a gyerek feneke? Okok és megoldások

Észrevetted, hogy egy ideje szinte folyton viszket a gyerek feneke, de fogalmad sincs, mi okozza? Segítünk kideríteni, mi állhat a háttérben!

Van, hogy a viszketés kiváltója egész egyszerűen a száraz bőr okozza, de tény, előfordulhat az is, hogy fertőzés okozza a tünetet. Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, de ha a gyerek feneke viszket, igyekezz mielőbb a kiváltó ok végére járni!

Hogyan ismerd fel, hogy viszket a gyerek feneke?

Nem feltétlen olyan egyszerű felismerni, hogy a gyereknek viszket a feneke. Ha még nem tud beszélni, intő jel lehet, ha a babád állandóan izeg-mozog, fészkelődik, és úgy tűnik, nem tud egy percre sem nyugton maradni. Az sem ritka, hogy nyűgösen sír. Ha még épphogy csak ülni tud, akkor leginkább abból veheted észre, hogy valami nem stimmel, hogy a fenekét sokszor a földhöz dörzsöli – némi enyhülést remélve.

Ha már totyog, akkor azt figyeld meg, hogy rendszeresen odakap-e a popsijához. Az is előfordulhat, hogy le akarja szedni magáról a pelenkát, vagy azon igyekszik, hogy valahogy aláférkőzzön, és megvakarja a fenekét. Ha a leírtak közül bármelyiket tapasztalod, jó eséllyel popsiviszketéssel van dolgod.

Száraz bőr és székrekedés

A legkönnyebb dolgod akkor van, ha a viszketést a kiszáradás okozza. Azt azonban jó, ha tudod, hogy nemcsak akkor viszkethet a gyerek feneke, ha kiszárad, hanem akkor is, ha az emésztése kicsit lassú. Ha nehezen kakil, vagy szorulásra hajlamos, előfordulhat, hogy a darabos széklet felsérti a bőrét.

Ha ez utóbbi áll a háttérben, megnyugodhatsz, mert a bőrnyugtató krém megoldás lehet a problémára. Persze, ha a babád székrekedésre hajlamos, feltétlen beszélj az orvossal, és kérj tőle tanácsot, mit tehetsz az emésztése javításáért.

Vedd észre, ha a babád popsijával valami nincs rendben!Fotó: Getty

Vedd észre, ha a babád popsijával valami nincs rendben! (Fotó: Getty)

Cérnagiliszta

Akármennyire kényes téma, ha viszket a gyerek feneke, muszáj foglalkoznod a bélférgekkel is. Az iskoláskorúaknál nem ritka, hogy a fenék viszketését a cérnagiliszta okozza, ami elsőre ugyan nem túl lélekemelő, de jó hír, hogy nem is veszélyes. Persze, a kiváltó okot mihamarabb meg kell szüntetni.

A körülbelül 1 centis, vékony, fehér színű cérnagiliszta a belekben él, és éjszaka aktív: ilyenkor rakja le a petéit a végbélnyílás környékére, amivel irritációt okoz. Amikor a kicsi a viszketés miatt megvakarja a fenekét, csak tovább rontja a helyzetet, és az a gyerekek, aki még a kezét sokszor a szájába veszi, saját magát is visszafertőzheti.

Orsóféreg és galandféreg

A földigilisztához hasonlító orsóféreg a cérnagilisztával ellentétben kifejezetten nagyra is megnőhet: elérheti akár a 10-30 cm-es hosszúságot is. Ha viszket a gyerek feneke, mindenképpen vizsgáld meg a székletét, mert nem feltétlen fog a szemed elé kerülni egy méretesebb példány, sőt az is lehet, hogy csak egy darabjával találkozol.

De hogyan kerülhet orsóféreg a szervezetbe? A mosatlan, nyers zöldségek és gyümölcsök által, de a kutya, valamint a macska is terjesztheti. Utóbbi azért is különösen veszélyes, mert néha még csak látható jele sincs annak, hogy épp megfertőződik a gyereked: ha a peték az állat ürülékéből a virágágyásba, a fűre vagy a homokozóba kerülnek, a kézen át a lenyelt peték bejutnak a bélbe.

Miért viszket a gyerek feneke?

Figyelj oda, ha a gyereked gyakran vakarja a fenekét! (Fotó: Getty)

Az orsóféreggel ellentétben a galandféreg fertőzésért főként a nem jól átsütött húsok a hibásak. A galandféreg nagyobbra nő, mint az orsóféreg, de a székletben csak néhány centis sárgás-fehéres színű darabjaival találkozhatsz, így ezt sem olyan könnyű észrevenni.

Mit tehetsz a fertőzések ellen?

Fontos, hogy a szigorú higiéniai szabályok betartása mellett minden olyan esetben fordulj orvoshoz, amikor fertőzésre gyanakszol. Az orvos is csak a megfelelő vizsgálatok után lehet csak biztos abban, hogy milyen kezelés, krém szükséges a gyógyuláshoz.

Azért, hogy mielőbb megszüntesd a problémát, az orvoson kívül otthon a következőket teheted: mosd gyakran az ágyneműt, minden reggel rázd ki, és terítsd ki a lepedőjét, takaróját. A fertőzés időszakában viseljen szorosabb alsóneműt, ami alá nem tud olyan könnyen kézzel beférkőzni. Fontos még, hogy kiemelt figyelmet fordítsatok a tisztálkodásra és a kézmosásra az egész családban. Minél szigorúbban tartjátok be a higiéniai szabályokat, annál hamarabb jöhet a gyógyulás.

Jó, ha ezekről a gyerekbetegségekről is tudsz!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top