Precedensértékű ítéletet hozott egy pekingi bíróság egy válóperben: arra köteleztek egy férfit, hogy visszamenőleg fizessen ötvenezer jüant (bő kétmillió forintot) a volt feleségének az elmúlt öt évben elvégzett házimunkáért, írja a BBC nyomán a Telex.
A döntés vitát váltott ki a láthatatlan házimunka értékéről a közösségi médiában: egyesek kevesellték a büntetést, mások szerint ennyi pénzért házvezetőnőt is lehet alkalmazni Pekingben.
A legfejlettebb államokat tömörítő OECD adatai szerint a kínai nők körülbelül két és félszer több fizetetlen, láthatatlan munkát végeznek otthon, mint a férfiak. A tipikus otthoni feladatokat reproduktív munkáknak is szokták nevezni, ezeket sehol nem számolják be hivatalosan a nemzeti össztermékbe, de ettől függetlenül ha nem végezné el őket senki, akkor a „normál”, pénztermelő gazdasági működés is ellehetetlenülne – írja a lap.
A reproduktív munkával töltött idő ráadásul a koronavírus-járvány óta nőtt. Az ENSZ tavalyi globális, összesen 38 ország adatain alapuló kutatása szerint a járvány következtében kialakult új helyzet nemhogy egyenlőbbé tette volna a reproduktív munkák eloszlását a nemek között, hanem inkább tovább rontott rajta.
Még több cikk a láthatatlan munkáról
- Férfinak hazudjuk a női testet, és ez emberéletekbe kerül
- Kutatás: évente 47,5 milliót kéne keresniük az anyáknak