Közleményében a Budapest Pride azt írja, hogy a tavalyi évhez hasonlóan, idén is a járványügyi korlátozásokat betartva és figyelembe véve tartják majd meg az LMBTQ rendezvénysorozatot. Az időpontváltozást elsősorban a vészhelyzet meghosszabbítása és a továbbra is növekvő esetszámok indokolják. Ugyanakkor a helyszínek várható újranyitásával is számolnak a Budapest Pride szervezői, és a programszervezők munkáját is szeretnék megkönnyíteni a későbbi kezdéssel.
“Bár tavaly a tervezett egy hónapról 10 naposra rövidítettük a Fesztivált, idén ismét egy teljes hónappal tervezünk, mert a tavalyi év sikerei és tapasztalatai alapján nem látjuk indokoltnak, hogy a Fesztivál rövidebb legyen. A programszervezőinkkel az elejétől fogva egyeztetünk arról, hogy online formában is meg tudják tartani a rendezvényüket” – tette hozzá Csikós Ádám, a Budapest Pride sajtószóvivője.
A Budapest Pride Fesztivál több mint 100 programjával (amit közel 50 civil szervezet, informális csoport és magánszemély szervez közösen) az ország legnagyobb civilfesztiváljává nőtte ki magát. Ezt a példaértékű társadalmi összefogást a szervezők mindenképp szeretnék idén megtartani, ezért mindent megtesznek, hogy ebben a nehéz helyzetben is segítsék a csatlakozó helyszíneket és a programszervezőket.
“Úgy gondoljuk, az LMBTQ jogegyenlőséget nem egy kampány vagy egy szervezet fogja elérni, hanem rengeteg elhivatott csoport éveken át tartó kreatív és kitartó munkával. Az igazi erőnk a közösségekben rejlik, ezért is lett 2017-ben a Pride egy közösségi fesztivál, ahová bárki jelentkezhet programjával” – jegyezte meg Majercsik Jojó, a Budapest Pride sajtószóvivője.
A Budapest Pride Fesztiválra március 14-ig lehet programszervezőként jelentkezni, melyről több információt a szervezet weboldalán találnak. A Budapest Pride Felvonulással kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb információkat a szervezők a rendvezvény facebook eseményénél is közzéteszik majd.
A Fesztivál szlogenjével – a “Vedd vissza a jövőd!” – az egyénekben jelen lévő szorongásra és az egyre növekvő társadalmi egyenlőtlenségekre reagál. Az LMBTQ közösségnek példátlanul nehéz éve volt a tavalyi: májusban a kormány törvényileg tiltotta meg transznemű és interszex emberek számára, hogy hivatalosan is megváltoztathassák a nevüket és a nemüket, decemberben az országgyűlés megszavazta az örökbefogadás teljes ellehetetlenítését mindazoknak, akik nem házaspárként fogadnának örökbe, végül az Alaptörvény 9. módosításával emelték magasabb szintre az LMBTQ emberekkel szembeni kirekesztést. A szervezők úgy gondolják, hogy a jelenlegi helyzetre adott legjobb válasz a közösségi cselekvés; az egymáshoz való kapcsolódás, az egymásra való odafigyelés és egymás erősítése. Erre buzdít a Fesztivál szlogenje is.
A kormány tavaly novemberben két lábbal állt bele a melegközösségekbe és a homoszexuális emberekbe, miután Dúró Dóra ledarálta a Labrisz Leszbikus Egyesület kiadásában megjelent Meseország mindenkié című meseantológia pár oldalát. Ennek a tettnek a politikára még hatásával hosszasan foglalkoztunk ebben a cikkben: