Világszerte több országban is betiltották az autóban való dohányzást, amennyiben gyermek vagy várandós nő is tartózkodik a kocsiban. Egy magyar társadalomkutató, a hollandiai Erasmus Medical Center és a svéd Linköpping Egyetem munkatársaként dolgozó Radó Márta, aki évek óta kutatja a témát, májusban a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz fordult, hogy segítséget kérjen abban, hogy Magyarországon is napirendre kerüljön az autókban való dohányzás betiltása, írja a Qubit.
Müller Cecília országos tisztifőorvos válaszolt is a felvetésre, indoklása szerint a jelenlegi jogalkotási koncepcióba a magánélet színtereit érintő korlátozás nem illeszthető be. “A jogalkotó itt húzta meg a határt az egyes személyek önrendelkezési jogába való beavatkozás tekintetében, melynek korlátja a hatályos Alaptörvény szerint csak mások jogainak – ebben a esetben az egészséghez való jogának – védelme lehet” – tette hozzá.
Radó és munkatársai szerint autókban történő dohányzás betiltása közel 30 százalékkal csökkenti a gyerekek dohányfüstnek való kitettséget, ami a becslések szerint 2,4 százalékkal csökkenti a gyerekek asztmás megbetegedések miatti kórházi látogatásainak a számát. Magyarországon nagyon magas, mintegy 115 ezer fő az asztmás gyerekek száma és 36 százalék azoknak a dohányosoknak az aránya, akik a gyerek jelenlétében is megengedik a dohányzást az autójukban, így a társadalomkutató szerint jelentős javulást lehetne elérni azzal, ha életbe lépne egy, más országokéhoz hasonlatos szabályozás.