nlc.hu
Család
Kritika a Bezárva című filmről

Bezárta a feleségét a kamrába, majd lelépett, két kisgyereket hagyva magára a házban

Veszekszik a drogos férfi az exdrogos feleségével, majd dühből bevágja őt a kamrába és rászögeli az ajtót. Ezután elviharzik, magára hagyva a házban egy néhány hónapos és egy nagyjából négy év körüli gyereket a semmi közepén. Így kezdődik a Bezárva című film.

Mióta szülő vagyok, van egy visszatérő rossz gondolatom. Mivel a saját szememmel látom, hogy egy kisgyerek mennyire kiszolgáltatott a szüleinek, és sokszor milyen tehetetlen egyedül, időről időre eszembe jut egy szituáció: mi történne, ha épp egyedül lennék itthon velük, hirtelen rosszul lennék, összeesnék, ők pedig magukra maradnának a bezárt házban. Akárhány alkalommal jutott ez eszembe, mindig szorongani kezdtem utána. Mióta a fiam betöltötte az ötöt, és látom, milyen talpraesett kiscsávó lett, elkezdtem ezen kevésbé izgulni: kezdek biztos lenni abban, hogy ő valahogy meg tudná oldani, hogy kimenjen a házból és segítséget kérjen. A Bezárva című film főhősnője azonban nem bízhat effélében.

Egy konzervatív film

Amikor elkezdtek előttem pörögni a Bezárva képkockái, rögtön feltűnt a film mögött álló egyik cég neve. A Daily Wire egy amerikai konzervatív, jobboldali és erősen trumpista hírportál, ami még Trump elnöksége alatt jelentette be, hogy filmeket is fog készíteni. Az indoklásuk szerint Hollywood az utóbbi években túlságosan balra tolódott, vagyis úgy érzik, hogy túl liberális lett, és szerinte a moziknak szüksége van olyan filmekre is, ami az ő jobboldali világszemléletüket tükrözi vissza. A cég első filmje az iskolai lövöldözést Die Hard-szerű akciófilmként bemutató, és Magyarországot elkerülő Run Hide Fight volt, a második pedig a Bezárva, amin szerencsére egyáltalán nem érződik, hogy átesett volna valamiféle politikai szűrőn.

Ha nagyon bele szeretném látni a republikánusokat, akkor abban, hogy a filmben a drogosok alapvetően lecsúszott, alja lények, akik egy belőhető adagért bármire képesek, láthatok némi politikai mondanivalót, de ez azért nem jelent nagy változást: jellemzően a mainstream hollywoodi filmekben is így ábrázolták/ábrázolják a kemény drogok fogyasztóit. Valójában egy teljesen hagyományos cselekményvezetésű, egyhelyszínes thrillerrel állunk szemben, aminek nem a mondanivalója a legizgalmasabb – az ugyanis nem nagyon van neki, azt leszámítva, hogy vigyázni kell a régi, lepukkant házakkal –, hanem azok a korlátok, amiket maguknak állítottak fel a készítők.

Bezárva Thriller kritika Rainey Qualley

Bezárva (2022)

Korlátok közé zárva

Az egyik ilyen korlát az, hogy a Bezárvának mindössze öt szereplője van, ebből ráadásul kettő kisgyerek, és az egyikük még csak csecsemőkorú. A másik korlát pedig az, hogy a film egyszer sem hagyja el a fő helyszínét, a vidéki házat: a legmesszebb akkor kerülünk tőle, amikor az egyik szereplő elsétál a ház előtt parkoló autóig. Maga a Tennessee állambeli ház persze elég nagy ahhoz, hogy ne lehessen olyan könnyen ráunni, de az is igaz, hogy a legnagyobb korlátot nem a házzal állították maguk elé az alkotók, hanem azzal, hogy

a film főhősét a játékidő nagy részére bezárják a konyhából nyíló kamrába. Mivel a sztorit Jessica szemszögéből követhetjük, ezért amíg ő a kamrában tartózkodik, mi sem hagyjuk el a sötét, alulvilágított kamrát.

A házból tehát főleg a film elején és a film végén láthatunk valamennyit, közben azonban Jessicához hasonlóan mi is csak hallhatjuk azt, hogy mi történik odakint, illetve olyankor láthatunk valamennyit a többi szereplőből, ha épp benéznek Jessicához az ajtó alatti méretes nyíláson.

Ezek a korlátozások sok rendezőnek soknak bizonyultak volna, de D.J. Caruso tapasztalt thriller-veteránnak számít, és az egyik legismertebb filmje pont az a Disturbia, amiben a főhős a bíróság által házi őrizetre ítélve lézeng otthon odahaza egész nyáron, vagyis nem jön ki a négy fal közül. A rutinos rendező a helyszínt ezúttal is jól használja, kellően változatos szögekből mutatja Jessica t, és a takarékos játékidő (a film stáblistástul sem több 89 percnél) is hozzájárul ahhoz, hogy ne unjunk rá a megpróbáltatásaira.

Egy újabb Qualley lány

A film feszültségéhez rengeteget ad hozzá, hogy nézőként sokszor nem látjuk az izgalmas pillanatokat, csak Jessicához hasonlóan a hangokból kell következtetnünk arra, mi történik éppen. Az édesanya a nagyobbik, ránézésre olyan négy év körüli lányát próbálja szóban instruálni, mit is csináljon: például az egyik feszült jelenet arról szól, tud-e neki tápszert keverni és át tudja-e pelenkázni. A Bezárva ezt a feszültségforrást ügyesen használja, ráadásul extra problémaként megjelenik a házban Jessica férjének haverja, a drogos és a pletykák szerint pedofil Sammy is, a nő pedig képtelen kijönni a fogságból, hogy megvédhesse a gyerekeit.

Sammy karaktere már csak azért is izgalmas, mert a mindig maximális erőbedobással játszó Vincent Gallo alakítja, aki még ebből a papíron klisés figurából is ki tud hozni valami erőteljeset pusztán a jelenléte és a fenyegető hanghordozása által. Mellette válik igazán feltűnővé, hogy a gyerekszínészek kivételével a többiek mennyire haloványak. Ez talán kevésbé zavaró a drogos fater, Rob (Jake Horowitz) esetében, azonban az sajnos már sokat árt a filmnek, hogy a Jessicát alakító Rainey Qualley (igen, ő is Andie McDowell lánya és Margaret Qualley testvére) ennyire alulteljesít. Sajnos még azt sem tudtam elhinni neki, hogy tényleg szereti ezeket a gyerekeket. Bár a kamera nagyrészt őt mutatja, a karaktere végig kétdimenziós marad, azon kívül szinte semmit sem tudunk meg róla, hogy régebben drogfüggő volt, de egy ideje már tiszta és nemrég meghalt az édesanyja. Caruso annyira elfoglalta magát a film thrilleres elemeinek felépítésével, hogy közben megfeledkezett arról, hogy a filmjének szíve is legyen. Ez pedig elég nagy hiba egy olyan film esetében, ami elsősorban arról próbál szólni, hogy egy anya oroszlánként védelmezi a gyerekeit.

A Bezárva című thriller már látható a magyar mozik műsorán.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top