Szülőnek lenni nem egyszerű, már csak azért sem, mert rengeteg olyan hiedelem tartja magát, aminek a valósághoz szinte semmi köze nincs. Dr. Christina Johns gyermekorvos elárulta, mik azok a leggyakoribb tévhitek, amiket a szülőktől szokott hallani – remélhetőleg ez segít tiszta vizet önteni a pohárba!
A lenyelt rágó 7 évig a beleikbe ragad
Már a hét év önmagában is elég gyanús, de az orvos szerint nem kell aggódni, ha a gyerek véletlenül lenyel egy rágót. A gumit ugyanis a bélrendszer nem tudja megemészteni, vagyis áthalad rajta, anélkül, hogy beleragadna a bélbolyhokba és kárt okozna. A szakember szerint teljesen sértetlenül ürül ki, a legtöbben észre sem veszik, amikor távozik a rágó a széklettel. Ugyanakkor sajnos könnyen okozhat fulladást, ezért az orvos figyelmeztet: minden fizikai tevékenység előtt kérjük meg a gyereket, köpje ki.
Ha hideg van, megfázol
Közkeletű hiedelem, hogy azért fázik meg az ember, mert hideg van odakint, pedig a megfázást vírusfertőzés okozza. Azért nevezik megfázásnak, mert amikor a szervezet elkezd küzdeni a kórokozók ellen, akkor hidegrázás is felütheti a fejét, ennek azonban semmi köze a kinti hőmérséklethez. Nyilván azért nem árt, ha télen felöltözve megy ki az ember az utcára, a réteges öltözködés a gyerekeknél különösen fontos.
Nem szabad tejterméket fogyasztani betegen
Egy másik legenda a megfázással kapcsolatban, hogy a tejtől a nyálkahártya sokkal sűrűbb lesz, ami súlyosbítja a köhögést és az orrfolyást. A szakember szerint számos tanulmány vizsgálta már ezt a kérdéskört, de lényegi összefüggést a nyálkaképződés és a tej között nem találtak víz vagy más italok elfogyasztásához képest. Sőt, a meleg tejbe kevert méz még jótékonyan is hathat, perszer szigorúan 1 éves kor felett.
Ha zöld az orrváladék, biztos, hogy bakteriális fertőzésről van szó
Igen, a távozó váladék zöld és sárga színe sok esetben baktériumokra vezethető vissza, azonban nem minden esetben erről van szó! A szennyezett levegő, a füst, a túl száraz levegő, sőt, az allergia is okozhat ilyen panaszokat. Bár a láz, köhögés, orrfolyás általában árulkodó tünet, ám ha mégsem, akkor érdemes a gyerekorvosra bízni a diagnosztizálást, hiszen minden esetben másképp kell eljárni.