2024. április 19. 18 óra a határideje az általános iskolai jelentkezésnek online, a szeptembertől tankötelessé váló gyerekek szülei a KRÉTA rendszerén keresztül eddig nyújthatják be a jelentkezést, de a személyes megjelenést, iratok bemutatását sem lehet kihagyni, erre csak a Covid ideje alatt volt lehetőség. Stresszes időszak ez, amit megpróbálunk azzal enyhíteni, hogy a tudnivalókat összeszedtük egy helyre.
Személyesen is menni kell
A beiratkozáshoz online a KRÉTA rendszerben az e-Ügyintézés felületén ki lehet holnap estig tölteni egy erre vonatkozó űrlapot, amelyen meg kell adni a gyerek beiratkozáshoz szükséges adatait – ez nem helyettesíti az iratok bemutatását, csak kicsit gyorsítja a személyes ügyintézést az iskolában, ha nem helyben kell kitölteni a papírokat. Miután online beadtuk az adatokat, személyesen is el kell menni az iskolába és elvinni azokat az iratokat, nyilatkozatokat, bírósági határozatokat, minden hivatalos papírt, amit az iskola kér a beiratkozáshoz . ezt az iskola honlapján érdemes ellenőrizni, mert intézményenként változhat.
Jellemző, hogy például válás esetén vinni kell a közös szülői felügyeleti jogról nyilatkozatot, a különélő szülőtől beleegyező nyilatkozatot, hogy a tudtával íratják a gyereket az adott iskolába, vagy a bírósági határozatot, hogy a személyesen megjelent szülőnek kizárólagos felügyeleti joga van. Saját tapasztalat szerint az a legjobb, ha minden papír a szülőnél van, hogy az ügyintézés ne akadjon meg a hiányos jogi ismeretek miatt.
Dokumetumok, amiket vigyél magaddal a beiratkozásra:
- a hatodik életévüket augusztus 31-ig betöltő gyerekek születési anyakönyvi kivonata vagy személyi igazolványa (vagy útlevele);
- a diákigazolvány igényléséhez szükséges NEK-adatlap ( (Nemzeti Egységes Kártyarendszer adatlap, amit az okmányirodákban lehet igényelni);
- lakcímkártya;
- TAJ kártya;
- az iskolai fejlettség elérését tanúsító igazolás.
Az iskolai fejlettség elérését tanúsító igazolás bonyolultan megfogalmazva tulajdonképpen az iskolaérettségi igazolás, ami lehet az óvoda által kiállított szakvélemény, vagy nevelési tanácsadóban kiadott szakértői vélemény. Ha pedig SNI (sajátos nevelési igényű) gyerek megy az iskolába, akkor természetesen a szakértői bizottsági papírt is vinni kell a beiratkozáshoz.
„Az iskolába lépéshez szükséges fejlettség elérését tanúsító igazolás:
a) óvodai szakvélemény,
b) járási szakértői bizottság szakértői véleménye,
c) sajátos nevelési igényű gyermekek esetében a Szakértői Bizottság szakértői véleménye”
– írja a Klebelsberg Központ kicsit kacifántosabban.
A KRÉTA rejtelmei
A KRÉTA elérhető azoknak a szülőknek is, akiknek nincs nagyobb gyerek miatt érvényes hozzáférésük, nekik az Ügyfélkapun keresztül van lehetőségük az előzetes online jelentkezésre, vagy a KRÉTA rendszerében egy ideiglenes regisztrációval is elérhető a felület.
A jelentkezés során nemcsak a száraz adatokat kell megadni, hogy hol lakik a gyerek és melyik iskolába jelentkezik, hanem már nyilatkozni lehet arról is, hogy Etika vagy Hit- és erkölcstan oktatást szeretnénk neki elsőtől. Ennek megadása elvileg csupán javasolt az előzetes felmérés érdekében, de vannak iskolák, akik kötelezően kérik már most. A nyilatkozatok között találunk még az iskolából távozási idő megadására vonatkozó engedélyt is, ami mondjuk kis elsősöknél annyira nem releváns, mert nyilván nem fognak egyedül hazajárni külön engedéllyel, illetve megadható az étkezéshez kapcsolódó igény is.
A végső lépés pedig az online jelentkezésnél, hogy a beiratkozáshoz szükséges papírokat befotózva vagy beszkennelve feltöltjük a KRÉTA oldalára, ami nem ment fel az alól, hogy minden papírt bevigyünk személyesen is. A legjobb az, ha mindenből van nálunk egy másolat is, biztos, ami biztos, amit esetleg ott tudunk hagyni az iskolában, ha szükséges. Az e-Ügyintézés felületének használatához segítséget nyújt a KRÉTA Tudásbázis oldalán elérhető „Beiratkozás Általános Iskolába /Szülői tájékoztató 2024” dokumentum.