A kőszegi jégpályán testnevelés óra keretében korcsolyázni tanuló diákok ezután alkalmanként és fejenként 400 forintért tehetik meg ezt – írja a nyugat.hu. A lapnak egy olyan szülő beszélt a dologról, akinek kisfia a Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskola tanulója.
„Múlt héten szereztünk tudomást alsós kisfiam szülői Messenger-csoportjában arról, hogy a tanrendbe ágyazott korcsolya/testnevelés órákért ezután »jelképes« 400 Ft/alkalom/gyerek hozzájárulást kell fizetnünk. Az osztályfőnök posztja szerint a kőszegi jégpálya üzemeltetője őszi szünet közepén azzal hívta fel a Béri Balog-iskolát, hogy mivel egy sor támogatástól elesett, kénytelen pénzt szedni az iskolásoktól novembertől. Az, hogy valaki esetleg nem fizetne, opcióként meg sem volt jelölve”
– írta a szülő. A 400 forint a jégpálya, a korcsolya használat és az oktatás ára. A tanévben 22-szer mennek korcsolyázni a diákok, ami
8 ezer 800 forintot jelent a szülőknek, utólag
és havonta fizetve. A szülő szerint a korcsolyaórák tanév eleje óta folynak, azzal, hogy ez ingyenes oktatás. Érthetetlen, miért most derült ki, hogy a jégpálya üzemeltetője nem fogadja ingyen a diákokat. Feltételezhető, hogy az iskola, ha már külső helyszínen szervezett állandó oktatási programot, szerződéssel rendelkezik róla.
„Ha a némettanár kitalálja a jövő héten, hogy csak dupla pénzért vállalja az oktatást, akkor majd ott is a szülők állják a különbözetet? Mindez milyen jogi háttérrel történik?”
– írta a szülő. Az iskolában a
korcsolyaoktatás évek óta a testnevelés órák része,
amit az órarendi órákon oktatnak, így a szülőket nem lehet arra kötelezni, hogy fizessenek érte. Az igazgatója két lehetőséget jelölt meg: vagy az osztály minden diákjának szülei befizetik ezt a díjat, és a korcsolyaórák folytatódnak, vagy nem mindenki fizet, és akkor az osztály az iskolában vesz részt testnevelés órán, és nem lesz korcsolyaoktatás. „A mindennapos testnevelés biztosítása kötelessége az iskolának, viszont egy osztály mellé két testnevelő tanárt (egyet a korcsolyaórára, egyet a normál testnevelés órára) sajnos nem áll módunkban biztosítani” – érvelt az igazgató. Tehát
ha egy szülő is úgy dönt, hogy nem fizet,
az egész osztály kimarad a korcsolyázásból, ami akár pszichológiai nyomásgyakorlásként is felfogható, így azok is fizetnek majd, akiknek ez nehézséget jelent. A Sárvári Tankerületi Központ igazgatója, Rozmán László szerint a központnak nincs annyi pénze, hogy minden tanuló helyett kifizesse a korcsolyázás költségeit, ám „ettől függetlenül az iskola a mindennapos testnevelést tudja biztosítani a gyermekek számára”.
Az elmúlt években az országszerte megszaporodtak
a szezonális korcsolyapályák, üzemeltetőik állami támogatást is igénybe vehettek. A támogatási programot amúgy idén ősszel is meghirdették.