Egy érdi lakos a közösségi médiában kisebb lavinát indított el, amikor azt állította, hogy az új vízórája jóval többet mutat mint a korábbi, miközben a család vízfogyasztási szokásai egyáltalán nem változtak. Az esetet súlyosbítja, hogy az utcájukban többen is észlelték a problémát.
A bevizsgálásért akár több tízezer forintot is elkérnek, így a tulajdonos inkább maga tesztelte a vízóráját. Amikor egy tízliteres vödröt simán telitöltött vízzel, az óra is tízliteres fogyasztást mutatott. Ám amikor ugyanezt nem egyszerre tette meg, hanem pár másodpercenként elzárta és újranyitotta közben a csapot, a tízliteres vödör megtöltése után a mérő már 16 literes fogyasztást mutatott – derül ki az erdmost cikkéből.
Valószínűleg ebből adódhat az extrém többlet mérés, mivel amikor életszerűen használjuk a vizet, akkor is nyitjuk-zárjuk a csapot többször is
– vonta le a következtetést a tulajdonos.
A posztjához érkező több száz hozzászólásból az is kiderült, hogy rajta kívül is sokan találkoztak a problémával. A megugrást nagyrészt azóta tapasztalják, hogy a vízművek órát cserélt náluk.
Egy lapnak nyilatkozó, névtelenséget kérő, nem az érdi vízműnél dolgozó szakember szerint a régi mérők négy évre voltak hitelesítve. A rezsicsökkentés miatt ezt a négy évet a kormány kitolta nyolcra, azzal a címszóval, hogy „felesleges” ilyen gyakran cserélni az órákat, hiszen 78 százalékuk négy év után is pontosan működött.
Azonban 22 százalék már akkor is pontatlan volt, méghozzá a fogyasztó javára: sokkal kevesebbet mért, mint a valós vízfelhasználás. A szakember szerint ezek a készülékek 3-4 évig mérnek pontosan, utána a lerakódó vízkő és a szennyeződések miatt a pontosságuk rengeteget romolhat. Ráadásul a régi szerkezetek nem tudták mérni az éppen csak csurgó vizet, ellentétben az újakkal.
A vízórák hitelességének vizsgálatáról
A vízórák hiteles mérését az úgynevezett metrológiai pontossági ellenőrzés során, laboratóriumi körülmények között vizsgálják A vizsgálatot a Budapest Főváros Kormányhivatala Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztálya végzi, de csak a vízművek kezdeményezheti, mert az övék az óra. A fogyasztó is csak a vízműveken keresztül kérheti a vizsgálatot, amit az nem tagadhat meg, az ellenőrzéshez ugyanis a lakosnak joga van, és magán a mérésen is részt vehet. A vizsgálat díja 86200 forint. A laborvizsgálat költsége mellett az összeg annak költségét is tartalmazza, hogy a vízmérőt ki kell emelni, és a helyére ideiglenesen egy másik órát kell szerelni, és a kiemelt eszközt el is kell juttatni a laboratóriumba.
Emiatt fordulhat elő, hogy jóval több lehet a számla a vízmérő cseréje után, akkor is, ha ugyanannyit fogyasztunk, mint régen. És a szakember azt is hozzátette, hogy ez az új a reális fogyasztás. A különbség a régen és a most mért fogyasztás között nemhogy 50, de akár 150 százalék is lehet – attól függően, mennyire voltak elkoszolódva a régiek. A szakember azt is hozzátette, hogy a vízórák hitelességét nem lehet úgy vizsgálni, ahogy az érdi lakos tette, ugyanis nem életszerű, hogy valaki 1-2 másodpercenként megnyissa majd elzárja a csapot.
Egy lap által megkérdezett másik szakember szerint az újfajta órák pontossága azért ekkora eltérést nem indokolhat, de egy tíz százalékosat igen.
Az eset Érd polgármesteréhez, Csőzik Lászlóhoz is eljutott: a Facebook-poszt alatt ígéretet tett, hogy utána járnak a panaszoknak.
És ha már a vízórákról beszélünk: semmiképp se feledkezzünk meg a téliesítésükről, ugyanis a feledékenységünk nagyon sokba kerülhet.