nlc.hu
Család
Ezek a testi tünetek elárulják, hogy érzelmi bántalmazó kapcsolatban élsz

Érzelmi bántalmazó kapcsolatban élsz? A testi tüneteid elárulják!

Az érzelmi bántalmazás nem marad meg a lélek szintjén, hanem testi tüneteket is okoz.

Ha nem tudod eldönteni, hogy a kapcsolatod érzelmi bántalmazó vagy sem, akkor figyelj a testi tünetekre, mert a szervezeted jelez! Leah Aguirre pszichoterapeuta gyakran hallja azt a pácienseitől, hogy bizonytalanok benne, hogy vajon érzelmi bántalmazó kapcsolatban élnek-e, és úgy látja, mintha egy tételes listát keresnének, ami alapján biztosak lehetnek a válaszban. „Sajnos, mivel az érzelmi bántalmazó kapcsolatok gyakran összetettek és árnyaltabbak, a bántalmazást nehéz lehet felismerni” – írja a szakember.

Az egészséges vs. érzelmi kapcsolat

Az érzelmi bántalmazó kapcsolatok jellemzően nem úgy kezdődnek, hogy a bántalmazó rögtön belecsap a közepébe, hanem a bántalmazás lassan és fokozatosan történik, miután kialakult a bizalom. „A bántalmazó partner kényszerítő és irányító viselkedésén keresztül olyan hatalmi dinamikát hoz létre, amely lassanként csökkenti az önértékelést és azt a képességét, hogy bízz az ítélőképességedben és az intuíciódban, ez megnehezítheti, hogy a kapcsolatot annak lásd, ami valójában – teszi hozzá Aguirre. – Ezért fontos, hogy arra összpontosíts, hogyan érzed magad a kapcsolatban nemcsak érzelmileg, hanem fizikailag is.”

Egy egészséges és egymást kölcsönösen tisztelő kapcsolatban általában biztonságban, nyugodtnak érzed magad. Jól érzed magad a párod mellett, mert a közelében önmagad lehetsz. Érzéseidet, gondolataidat és aggodalmaidat szabadon és az ítélkezéstől vagy következményektől való félelem nélkül kifejezheted. Végső soron a béke és a biztonság érzése uralkodik ilyenkor a kapcsolatban.

A fentiekkel ellentétben a bántalmazó kapcsolatok kifejezetten stresszesek. Még a kapcsolat leghétköznapibb részei is nagy kihívást jelenthetnek, és ez a stressz különböző módokon nyilvánulhat meg.

Észreveheted, hogy gyakrabban sírsz, vagy érzelmi hullámvasúton érzed magad. Lehet, hogy ingerlékenyebb, feszültebb vagy. Esetleg úrrá lesz rajtad egyfajta zsibbadtság, érzelmileg eltávolítod magad a párkapcsolattól.

Gyakori jel az is, hogy félelmet vagy szorongást érzel a párod jelenlétében, vagy azon kapod magad, olyan dolgokat teszel, amiket nem akarsz, csak azért, hogy elkerüld a konfliktust, vagy hogy megnyugtasd a párodat.

Forrás: Getty Images

A test jelzi a bántalmazásból eredő stresszt

„Amellett, hogy ezek a kapcsolatok hatással lehetnek a mentális egészségedre és érzelmi állapotodra, az ilyen típusú stressz és trauma a testét is megviseli – írja a pszichoterapeuta. – Amikor krízisben vagy nagy stresszhelyzetben vagy, az idegrendszered aktiválódik, ami a »harcolj/menekülj/megfagyj« reakciót váltja ki. Ha pedig a stressz krónikus vagy tartós, és nincs lehetőséged a regenerálódásra, a tested ennek megfelelően reagál, és fenntartja ezt az erősen aktivált állapotot.”

Míg a stresszhormonok sok szempontból alkalmazkodók, mivel segítenek fenyegetés esetén a gyors reakcióban és védekezésben, ha túl sok van belőlük a szervezetünkben, akkor gyengíthetik vagy veszélyeztethetik az immunrendszerünket, és negatívan befolyásolhatják az egészségünket. Hasznos lehet tehát, ha úgy gondolunk a testünkre és az egészségünkre, mint egy informátorra, aki közli velünk, ha a dolgok nincsenek rendben, vagy ha olyan kapcsolatban, helyzetben vagyunk, amely káros számunkra. A tested és a zsigereid a szupererőd, különösen akkor, ha nem tudsz kapcsolódni az érzelmeidhez (ami egy gyakori védekező mechanizmus).

A pszichoterapeuta leírt olyan tüneteket, amelyek arra mutathatnak, hogy a bántalmazó kapcsolat okozta stresszre reagál a tested:

  • krónikus fejfájás vagy migrén,
  • krónikus fáradtság/alacsony energia,
  • emésztési problémák,
  • fogyás,
  • hajhullás,
  • magas vérnyomás,
  • izomfeszültség,
  • hátfájás,
  • következetlen vagy szabálytalan menstruáció,
  • álmatlanság,
  • rossz memória/emlékezetkiesés,
  • ködös gondolkodás.

Figyelj a testedre!

Szánj egy kis időt arra, hogy kapcsolatba lépj a testeddel és azzal, hogyan érzed magad. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Voltak észrevehető változások a hangulatomban vagy a mentális állapotomban, mióta ebben a kapcsolatban vagyok?
  • Hogyan viselkedek másképp, ami arra utalhat, hogy nem vagyok jól?
  • Hogyan érzem magam a párom közelében vagy jelenlétében?
  • Milyen érzések jönnek elő, amikor a páromra vagy a kapcsolatomra gondolok?
  • Történtek észrevehető változások a testemben vagy a fizikai állapotomban?

Próbálj meg kíváncsisággal és ítélkezés nélkül közelíteni ezekhez a kérdésekhez. Ha változásokat észlelsz a hangulatodban, a mentális állapotodban vagy a testedben és annak működésében, figyelj ezekre a jelekre, és fordulj szeretettel és törődéssel önmagad felé.

Via

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top

Nyerj