
Te Buddha, vagy Hulk vagy inkább, amikor a gyerekednek dühkitörése van? Hol a határ a szülői beavatkozásban? Mikor adjunk teret, vagy mikor lépjünk közbe?
A Szülők Napján indult útjára az Edisonplatform by Bridge Budapest új videósorozata, a Kompetenciás Tengeren is túl 2.0, amely 12 rövid, őszinte szülői beszélgetésen keresztül mutatja meg, hogyan lehet játékosan, természetesen és a mindennapi élethelyzetekben is erősíteni azokat a készségeket, kompetenciákat amelyek a gyerekek jövőbeli boldogulását leginkább segítik.
A mostani adásban Kovalcsik Kriszti (Lilu testvére), a Lustalány Instagram oldal vezetője és Vaskuti Gergely (Hintalovon Gyerekjogi Alapítvány) beszélget arról, hogy mi történik, amikor elszabadulnak az indulatok.
Kriszti, aki az érzelmi intelligencia nagykövete interjút készített Vaskuti Gergellyel, aki a kíváncsiság nagykövete az Edisonplatformon. Gergely mindkét gyerekénél másként reagál. Lustalány szerint a különböző szülői reakciókra másként reagálnak a gyerekek. Kriszti példának hozta fel, hogy ha Buddha módon kommunikál, akkor a gyermeke jobban reagál.
Mikor kell beavatkozni egy vitánál?
Az érzelmi reakciók mellett szóba került az is, hogy mikor érdemes beavatkozni a szülőnek, ha valaki érzelmileg bántja a gyerekét. Az Edisonplatform két nagykövete egy kicsit másként látja ezt a kérdést. Gergely rögtön biztosítja a gyermekét arról, hogy figyel rá, és körbejárja, hogy mit lehet tenni az óvónénivel, és a vitában résztvevő másik szülővel az ilyen helyzetben. Lustalány nem avatkozik közbe, ha azt látja, hogy egyenlőek az erőviszonyok. Erre azt a példát hozza fel, amikor a gyermeke egy másik gyerekkel azon vitáztak, hogy melyikük kutyája szebb. Kriszti mesélt egy olyan esetet, amikor egy szülő tett megjegyzést a gyermeke súlyára és ott azonnal közbeavatkozott, hiszen az erőviszonyok nem voltak kiegyenlítettek.
Ez a két példa csak egy kis szelete az érzelmi intelligencia kezelésének. Az Edisonplatform nagyköveteként Kriszti bízik benne, hogy az érzelmi intelligencia alapfogalom lesz a szülők között, hiszen az, hogy tudjuk, mit érzünk, és megtanuljuk kezelni ezeket az érzéseket, nagyon hasznosak, nem csak szülőként, hanem emberként is. Ráadásul ez az egyik legnagyobb ajándék, amit a gyerekünknek adni tudunk.
Elindult a Kompetenciás Tengeren is túl 2.0 – kezdjünk el beszélgetni a jövőálló készségekről, kompetenciákról!
A sorozatban 12 ismert nagykövet – szülők, szakemberek, tartalomkészítők – osztják meg saját dilemmáikat és történeteiket egymással. A cél, hogy ezek a beszélgetések mintát és bátorítást adjanak más családoknak is ahhoz, hogy elinduljanak a párbeszéd útján, és felismerjék, hogy ezek a jövőálló készségek nemcsak elméleti fogalmak, hanem nap mint nap megjelennek a hétköznapi helyzetekben.