Érdekel hogyan tudod megőrizni testi-lelki egészséged? Nézz körül a Nők Lapja Egészség Oldalán! KATT IDE! |
A rendelő kellemes, a gondos kivizsgálás is tetszik, sőt még a vérnyomásom is jó. Aztán amikor vetkőzni kezdek, hogy fürdőruhában belépjek a mínusz hatvan, majd mínusz száztíz fokos hidegkamrába, összeszorul a gyomrom, eluralkodik rajtam a félelem, és minden bizonnyal a vérnyomásom sem annyi már, amennyit dr. Vass Ilona orvos igazgató mért néhány perce. Mert a 110˚C minden előjellel ijesztő. Félek. Félek a hidegtől, a rosszulléttől, a szégyentől, hogy nem bírom ki azt a néhány percet.
Belépek. Az érzés leírhatatlan. Valóban sokk, testnek és léleknek. Egy perc ott a „jégbarlangban” egy örökkévalóság. A második perc végén annyira vacogok, hogy nem tudom kimondani, nem bírom tovább. A harmadik percben azonban egy kedves hang szakítja meg az erőlködésemet: „Járjon körbe, már csak tíz másodperc van hátra!”, és mire kétszer körbemegyek a négyszemélyes fülkében, indulhatok vissza a mínusz hatvanba. Föllélegzem, úgy érzem, megcsapott a meleg. Kint már nevetek, ahogyan a többi beteg is.
– Nincs kivétel, először mindenki fél – mondja Szabó Béla, aki harminc kezelésen van túl. – Amikor az egész testemen elhatalmasodott a pszoriázis, azaz a pikkelysömör, nagyon elkeseredtem, és mint az utolsó szalmaszálba, úgy kapaszkodtam ebbe a gyógymódba. Novemberben kezdtem, és már az ötödik-hatodik kezelés után látványos volt a javulás. A hidegterápiához orvosaim tanácsa alapján életmódváltás is társult, így mára szinte teljesen elmúltak a kellemetlen tünetek – büszkélkedik a harminckét éves fiatalember.
A nitrogén-hideglevegős terápiát csaknem harminc éve reuma kezelésére fejlesztette ki a japán dr. Yamauchi. A módszer azóta változott, továbbfejlesztették, és ma a világ számtalan pontján, a teljes testen alkalmazzák. Hazánkban egyelőre két orvos, dr. Vass Ilona és dr. Szokolai Erzsébet gyógyít hideggel a fővárosban.
– A kamrában a cseppfolyós nitrogén és oxigén alkalmazása miatt mínusz száztíz fok van.
Ez a hideg sokkolóan hat a páciens testére, és beindít bizonyos gyógyu-lási folyamatokat. A bőr öt fokra hűl le, de a test belsejében megmarad az állandó harminchat fok. Mivel a szervezet védekezik, le akarja küzdeni ezt az óriási különbséget, mozgósítja erőit, vagyis hihetetlen módon aktivizálja az immunrendszert. A fájdalom csökkenése pedig annak köszönhető, hogy a hidegérzet kioltja, szakszóval kifejezve kiüti a fájdalomérzetet – magyarázza Vass doktornő.
A hidegterápia nem csodaszer. Nem mindenre és nem mindenkinél alkalmazható. De a tapasztalatok szerint a sokízületi gyulladások, reumás panaszok, pikkelysömör, ekcéma estén kiváló hatású. A stressz oldásában és a fogyásban is segít, hiszen a szervezet immunválaszai következtében több olyan hormon szabadul fel, amiből a depressziósoknak kevés van. De hogy kinek és mikor tesz jót, azt csakis orvos döntheti el részletes konzultációt követően.
dr. Vass Ilona |
– A páciens száraz testtel, fürdőruhában, száj-, homlok- és fülvédővel, kesztyűben, zokniban, cipőben lép a kamrába. Odabent orron át lélegzik, mozog, sétál. A külső irányítóval mikrofonon át tartja a kapcsolatot, így tudja, mikor kell egyik kamrából a másikba lépnie.
A hidegtől beindul a krioterápia-sokk, mely vérbőséget okoz a bőr, a kötőszövetek, az inak, az izomzat és az ízületek területén. Így szűnik a fájdalom, a gyulladás, beindul az öngyógyítás, regenerálódnak az izmok, megnyugszik az idegrendszer. A terápia nagy előnye, hogy gyakorlatilag annyi veszélye, mellékhatása van, mint a szaunának – mondja Vass Ilona.
A váróban egy fiatalember hálálkodik, eldicsekszik, hogy a reumafaktor-értékei csaknem normalizálódtak.
– Súlyos sokízületi gyulladásom van, ami erős fájdalommal jár. Amikor a teljestest-hidegterápiáról hallottam, megörültem, de bevallom, nem igazán hittem a hatásában, hiszen már mindent kipróbáltam. És most, húsz kezelés után kiválóan mozgok, jók a leleteim, és a reumafaktor-értékeim hatvannal csökkentek. Nincs fájdalmam, és a gyógyszereimet is lecsökkentette a kezelőorvosom, aki nem hitt a szemének, amikor a minap nála jártam – meséli Erdélyi Csaba, aki azt is elárulta, nőtt a teherbírása, frissebb, éjszakánként jobban alszik.
Persze a kezelés nem fejeződik be a lehűtéssel. Utána a páciensek izomzatát, ízületeit szakemberek mozgatják be különféle tornagyakorlatokkal, biciklizéssel, gyógytornával, kardioedzéssel.
A Hermina Terápiás Központ orvos igazgatói, Szokolai Erzsébet és Vass Ilona külföldön szerzett és immár hazai tapasztalataik alapján a tíz kúrából álló kezelést tartják optimálisnak, de bizonyos esetekben a fájdalom megszűnése, az ízületek mozgékonysága hamarabb bekövetkezik.
A betegek hatvan százalékánál javul a mobilitás, negyven százalékuknál jóval kevesebb gyógyszerre van szükség, a fájdalomcsillapító pedig elhagyható.
További információk:
www.hidegkamra.hu
Nem vehető igénybe:
|
A szeptemberi szám tartalmából: • Minilabor otthon |