A szaunát nemcsak télen, de nyáron is bátran alkalmazhatjuk, természetesen a mértéket betartva és az ellenjavallatokra figyelembe véve. Ma már ki sem kell tennünk a lábunkat otthonról, hogy élvezhessük jótékony hatását, hiszen akár a hagyományos finn szaunát, akár az infraszaunát használhatjuk otthon is. Aki nem szereti a magas páratartalmat és hőfokot az válassza az utóbbit, hiszen az „belülről”, mélyen a szövetekből kezdi melegíteni a szervezetet, kevésbé megterhelő, mivel alacsonyabb hőfokon éri el az élettani hatását.
A szauna pozitív hatásai
- Megszabadítja a szervezetet a káros anyagoktól, vagyis hatásosan méregtelenít.
- Javítja a vérkeringést és erősíti az immunrendszert.
- Stresszoldó hatású: megnyugtat, felfrissít.
- Narancsbőr felszámolásában is eredményes: az infrasugarak ugyanis háromszor mélyebbre hatolnak, így nem csak a bőrfelszínt érik el.
- Egy félórás infraszauna alatt akár 300 kalóriát is elégethetünk.
- Segít a bőr szépségének megőrzésében: eltünteti a pattanásokat, kiütéseket.
- Megszünteti az ízületi fájdalmakat: izomgörcsre, izommerevségre is hatékony.
Minden alkalommal szükség van az elvesztett folyadék pótlására: a természetes ásványvíz/forrásvíz fogyasztása ajánlott a szaunázás előtt és után is.
Ellenjavallatok
Sajnos nem mindenki élvezheti a szauna kedvező hatásait. A szív- és érrendszeri betegséggel küzdőknek, a fertőző, lázas betegeknek a szauna használata ellenjavallt.
Három dolog, amit nem tudtál a szaunázásról:
- Bár sokan úgy tudják, hogy a szaunázás Finnországból ered, már a közép-amerikai indiánok, maják, aztékok is használták: ezen törzsek papjai ugyanis izzasztással gyógyították a betegeket, de a törzs testedzésre is igénybe vette az agyagtéglából épített speciális fürdőt.
- Az orvosok azután kezdték vizsgálni a szauna hatásait, hogy az 1936-os olimpián a finn sportolók számára felépíttettek egyet, hogy a jobb szereplés reményében.
- Szaunázás közben felgyorsul a vérkeringés, szívünk a normális mennyiség 1,5-2-szeresét pumpálja.
„Ajánlott mennyiség mérsékelt égövön élő, mozgásszegény életmódot folytató felnőtt esetében. 1pohár = 2 dl”