Egyre többen nem nyáron veszik ki évi rendes szabadságukat, hanem inkább ősszel vesznek célba egy-egy felkapott külföldi várost, ahol nem is kimondottan a pihenés a lényeges, sokkal inkább a város nevezetességeinek felfedezése.
Nincs is annál rosszabb, mint amikor a várva várt kikapcsolódás napjait a szállodai szobában ágyban fekve kell eltölteni, vagy még ennél is rosszabb, egy külföldi kórházban. Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülheted a bajt!
Jellegzetes gyomorbajok
Szinte már klasszikus utazási betegségnek számítanak a hasmenéssel, hányással vagy akár lázzal járó, baktériumok, vírusok okozta gyomorproblémák. Ennek magyarázata jórészt a hazaitól eltérő baktériumflórában keresendő, a szervezetünk ezekkel a kórokozókkal még nem találkozott, így nem ismeri fel őket.
Mit tehetsz?
Sok helyen a csapvíz fogyasztásra alkalmatlan, sőt a fogmosáshoz is ajánlatos ásványvizet/forrásvizet használni. Figyelj arra, hogy olyan palackot használj, ami megvételkor zárva volt. Érdemes elkerülni a jeges italokat is, mert a jégkockák többnyire csapvízből készülnek. Figyelj a folyadékbevitelre, a legalább napi másfél liter ásványvízről ilyenkor sem szabad megfeledkezni. Az ételekkel sem árt vigyázni. Ne ilyenkor kísérletezz az angolos sültekkel, csak a jól átsült húsokat fogyaszd! Lehetőség szerint csak hámozható gyümölcsöt egyél, és mindenképpen kerüld a nehezen tisztítható darabokat (például eper, málna)!
Ha minden elővigyázatosság ellenére mégis kitör rajtad a hasmenés vagy a hányás, igyál minél több ásványvizet/forrásvizet, és ha nem múlik, mindenképpen fordulj orvoshoz.
Mit vigyél magaddal?
- Ásványvíz/forrásvíz az útra (ha repülővel mész, oda nem tudod felvinni)
- Kézmosó, fertőtlenítő gél
- Hasmenés és émelygés elleni szerek
- Kalcium-pezsgőtabletta
- Láz- és fájdalomcsillapító
- Fertőtlenítő oldat, ragtapasz