A nők kevesebbet alszanak, mint a férfiak

nlc | 2011. Május 13.
Egy új kutatás szerint a nők rövidebb, korábbi alvási ciklussal rendelkeznek, mint a férfiak, vagyis a nők jellemzően korábban fekszenek le este, és kelnek fel reggel. Ez lehet a magyarázat nők körében gyakoribb álmatlanságra és szezonális depresszióra.
A jó alvók magasabbra nőnek?

A Harvard Orvostudományi Egyetem kutatói Jeanne Duffy vezetésével kimutatták, hogy a nők 24 órás alvás-ébrenlét ciklusa (a cirkadián ritmus) átlagosan hat perccel rövidebb, mint a férfiaké, ami az alvás és ébrenlét valóságában 30 perccel korábbi ébredést jelent.

A kutatócsoport 52 nő és 105 férfi alvási ciklusát vizsgálta laboratóriumban kettő–hat hétig. A cirkadián ritmus két jelzőjét, a páciens maghőmérsékletét és a melatonin hormon szintjét figyelték, miközben az alanyok extrém napirendet követtek egy homályos szobában. Biológiai óránkat a természetes fény állítja be minden nap, ezért ebben a kísérleti környezetben a szervezet természetes ciklusára hagyatkozik, ami néha hosszabb, néha rövidebb 24 óránál. A kísérletben a nők 35 százaléka, és a férfiak 14 százaléka rendelkezett 24 óránál rövidebb cirkadián ritmussal.

Ez az eltérés a szezonális depresszióban szenvedő betegek esetében fontos, akiknek fényterápiával próbálják helyreállítani cirkadián ritmusát. Ha alvási ciklusuk 24 óránál rövidebb, esti fényre van szükségük, ha pedig 24 óránál hosszabb, reggelente van szükségük több fényre.

Az eredmények a kutatók szerint az ösztrogénszint eltérésével magyarázhatók. Ez azt jelentheti, hogy a hormonszint megváltoztathatja a cirkadián ritmusunkat, bár ez a menopauza előtt és után álló nőkkel kapcsolatos bizonyíték azt sugallja, hogy az alvási ciklus a fejlődés során tapasztalható hormonbehatással, nem pedig a felnőttkori hormonszinttel áll összefüggésben.

A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences május 2-i online kiadásában olvasható.

 

Forrás: medipress

Exit mobile version