Szülők, akiknek meleg a gyerekük |
„Nem tudjuk pontosan, miként reagálnak a hallgatók ezekre a hangokra – mondta el Erik C. Tracy, az Ohio Állami Egyetem kognitívpszichológia-professzora. – Más kutatások már számtalan módon próbálták kielemezni, miért ejtik máshogy a magánhangzókat a homoszexuálisok. Bármi is ez a különbség, az biztos, hogy a hallgató ezt észreveheti.”
Sokan hajlamosak messzemenő következtetéseket levonni, ha furcsa hangot hallanak a telefon túlsó végén. A tanulmány szerint ilyenkor általában helyesek a megérzések. „Mindennapos jelenségről van szó. Gyakran beszélünk telefonon ismeretlen emberekkel, és a hangjuk alapján elképzeljük a nemüket, a korukat, a jellemüket és a szexuális orientációjukat” – vélik a kutatók.
A folyamat megértéséhez a szakemberek egyetlen összetevőt, a nemi beállítottságot vizsgálták. Hét heteroszexuális és ugyanennyi meleg férfit kértek meg arra, hogy magnóra mondjanak fel egyszótagos szavakat, majd a felvételt lejátszották másoknak. A hallgatóknak úgy kellett kitalálniuk, milyen nemhez vonzódik az illető, hogy vagy csak a szavak első hangját, vagy az első kettőt, vagy az egész szót lejátszották nekik.
Az első esetben nem találták el a beszélők orientációját, a másodikban azonban már 75 százalékban helyesen tippeltek. A kutatók biztosak abban, hogy a magánhangzó megjelenése segítette őket a jó megoldásban.
Az eredményeket május 23-án mutatták be az Akusztikus Társadalmi Konferencián Seattle-ben.
Forrás: medipress