Megdőlni látszik az a hatvan éve élő elképzelés, hogy a lányok véges számú petesejttel születnek – adta hírül a BBC. Amerikai kutatók petesejttermelő őssejteket találtak a petefészekben, ami azt eredményezheti, hogy a jövőben egy nőnek bármennyi petesejtje lehet.
Ezekből az őssejtekből a kísérletek során petesejtek fejődtek ki a laboratóriumban, de a kutatók ennyivel nem elégedtek meg. Egerekkel is megismételték a kísérletet, hogy megpróbálták megtermékenyíteni a kifejlődött petesejteket, és sikerrel jártak.
Nyugdíjasként is szülhetünk?
A felfedezést később arra használhatják, hogy terméketlen nőkön segítsenek, például azokon, akik a kemoterápia utóhatásaként nem tudnak teherbe esni. Vagy kitolhatják a termékenység korhatárát, és talán a menopauza után is szülhetünk, amikor normálisan már leáll a petefészek működése. Csak ezek a petesejtek majd nem a testünkben termelődnek, hanem egy laborban.
„Ez hatalmas áttörés lehet – kommentálta az eredményt egy angol nőgyógyász főorvos. – Ha később megerősítik az eredményeket, akkor ez véget vethet annak az egyenlőtlenségnek, hogy míg a hímivarsejtek újratermelődnek, a petesejtek nem.”