
Az alanyok egy része A típusú botulinum-toxin (botox) injekciókat kapott, a többiek pedig placebót. Az eredmények azt mutatták, hogy a botoxot kapott betegek a fájdalomérték sokkal nagyobb csökkenését tapasztalták, mint a placebós csoport. A kutatást végző Los Angeles-i Kalifornia Egyetem munkatársai azt is kimutatták, hogy a botoxinjekciókat kapott betegek a heti fejfájások számában is csökkenést tapasztaltak, ráadásul ezek enyhébbek lettek. A tesztcsoport tagjainak általános életminősége is javult, mert a fájdalom kisebb valószínűséggel akadályozta hétköznapi tevékenységüket, alvásukat és szórakozásukat.
A kutatók úgy vélik, eredményeik azt jelzik, hogy a botox jó alternatíva lehet azoknak a krónikus nyak- és vállfájdalomban (miofaszciálisfájdalom-szindrómában) szenvedő betegeknek, akik esetében a hagyományos kezelések – például a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, szteroidok, izomlazítók, fizikoterápia és viselkedésterápia – kudarcot vallottak.
Dr. Andrea Nicol elmondta, hogy a hagyományos terápiák a legjobb esetben is csak átmeneti és kiszámíthatatlan előnyökkel járnak, a miofaszciálisfájdalom-szindrómában szenvedő betegek számára azonban gyakran egyáltalán nem használnak.
A botoxot a ránctalanításon kívül más rendellenességek, többek között vizelettartási zavar kezelésében is vizsgálják, és különféle fájdalmak, köztük a migrénes fejfájások kezelésében is alkalmazzák. „A botox neurotoxin az izomba fecskendezve gátolja az izom-összehúzódást okozó idegi jelzéseket, és az izmok ellazulását eredményezi. Tartós hatásának köszönhetően előnyösebb lehet, mint a miofaszciálisfájdalom-szindróma elleni hagyományos kezelések” – magyarázta Nicol.