nlc.hu
Egészség
Tuti téli tippek, hogy szép és egészséges legyen a lábad

Tuti téli tippek, hogy szép és egészséges legyen a lábad

Többnyire csak akkor foglalkozunk vele, amikor baj van: bütyök, visszér, kalapácsujj. Pedig a bajt jobb megelőzni!

Rendszeres mozgás – a hideg ellenére is

Bármennyire is jobb bentről kukucskálni kifelé a hidegebb időben, nagyon fontos, hogy ilyenkor se gubózzunk be, és ez nem csak lábaink egészsége miatt szükséges. A mozgásszegény életmód többek közt növeli az elhízás kockázatát, nem véletlenül szedünk fel a legtöbben a lábak egészségére is ártalmas pluszkilókat a tél időszakban. De más mozgásszervi, szív- és érrendszeri betegségek kialakulását is megelőzhetjük, ha ilyenkor is legalább heti három alkalommal egy órányi mozgást beiktatunk. Ha már kialakultak a visszereink, akkor bőven elég például ha sétálunk egy nagyot – nem kell rohanni, de intenzíven gyalogolva mozgassuk át magunkat! És itt most nem a bevásárlószatyor hazacipelésére gondolunk, hanem egy nagy, testileg-lelkileg feltöltő sétára, ami még hóesésben sem lehetetlen kihívás.

Tuti téli tippek, hogy szép és egészséges legyen a lábadMegfelelő viselet – a hidegben is

Ha valamin, hát a cipőn próbáljunk nem spórolni! A lábdeformitások jelentős része a kényelmetlen és nem megfelelő cipők, csizmák miatt alakul ki. A túl magas vagy lapos sarok, a hegyes orr mind lábproblémákhoz vezetnek. A túl szűk cipő különösen káros, hiszen árt a keringésünknek, az összenyomorított lábfejben, vádliban nem tud megfelelően áramlani a vér. A megfelelő csizma vagy cipő kényelmes, puha, 3-5 cm magas sarkú, megfelelően kialakított talpbetéttel.

Lábápolás

Pedikűrösök a megmondhatói, hogy a többség ilyenkor, ősszel-télen sokkal kevesebb figyelmet fordít a lábaira, mint a szandálos, pántos cipős időszakban, mondván, „úgysem látszik”. A lábunkon bőrkeményedés, repedezett sarok – pedig az ápolásuk ilyenkor is legalább annyira fontos, mint bármely más testrészünké. Vegyünk néha lábfürdőt – de ne túl meleget, mert az árt a seprűvénáknak, visszereknek –, masszírozzuk át, és krémezzük be lábunk bőrét!

Váltózuhany – hideg és meleg váltakozva

Nyáron sokunknak természetes, hogy akár napjában többször is zuhanyozással, vagy a vénás problémákkal küzdők körében bevett „ősi” módszerrel, váltózuhannyal frissítjük fel magunkat. Tartsuk meg a rendszeres váltózuhany jó szokását ebben az időszakban is, fokozza a vérkeringést, és utána máris könnyebbnek érezzük elnehezült lábainkat!

Pihenés

A természet is más időszámításra áll át ilyenkor, fogadjuk el ezt, és használjuk ki a téli hónapokat. Esténként pihenjünk, de olvasás vagy tévénézés közben polcoljuk fel a lábainkat, mert ez segíti a vér visszaáramlását a szív felé.

Tudj meg többet a www.lioton.hu-n »

 „A te LábStoryd” sorozatunkban olvasóink osztják meg másokkal személyes tapasztalataikat a visszérbetegségekről. Küldd be te is saját, de akár édesanyád, testvéred vagy más ismerősöd minél részletesebb sztoriját erre a címre e-mailben. A Nők Lapja Café szakértőjének segítségével kiválasztjuk a legjobb történeteket, amelyek – a beküldő nevének feltüntetése nélkül, vagyis anonim módon – megjelennek a témával foglalkozó rovatunkban. Az a cél, hogy minél több ember figyelmét felhívjuk a megelőzés fontosságára és arra, hogy mit tehetünk a kínzó tünetek ellen.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top