
„Kész az ebéd, irány kezet mosni!”
A hívó szóra apraja nagyja versenyt futva szaladnak be a lakásba és célba veszik a fürdőszobát. Már a legkisebb is tudja, hogy „anya addig nem enged az asztalhoz, amíg nem mostam meg a kezem”.

Csendben odaosonok a fürdő ajtajához és bekukkantok. Apa éppen rendre utasítja a gyereksereget, csak ezt hallom: „ Hahó, ez így nem lesz jó, tiszta kosz maradt a kezed”. Majd utána jó tanár módjára elmondja, hogy szép sorban egymás után fogunk kezet mosni. A nagyfiam kezdi a sort, aki 13 éves és láthatóan zavarban van, hogy a két óvodás lánytestvére a mosdókagyló szélére csimpaszkodva figyeli, hogyan is kell helyesen kezet mosni.
A lányok meglepően csendben hallgatják a bátyjuk oktató szavait, aki igazi apajelöltként most már büszkén meséli a történetet, miközben a tenyerébe nyom egy adag Baba folyékony szappant.
Távolodva a fürdőszobától még hallom a kérdéseket. „így jó lesz?, ugye jól csinálom? Nem akarom, hogy a bacik ott maradjanak a kezemen…”.
Mosolyogva lépek be újra a konyhába és egymás után követnek a többiek is. Finom illatú, tiszta kézzel ülünk le az asztalhoz mindannyian és állunk neki a vasárnapi családi ebédnek.
A helyes kézmosással sok betegséget meg lehet előzni. Fontos, hogy az őszi-téli időszakban, amikor nagyobb esélye van a fertőzéses megbetegedések kialakulásának, figyeljünk magunkra és egymásra azzal, hogy nem betegszünk meg, vagy nem ragasztjuk át a másikra a kórokozókat azzal, hogy nem mosunk kezet. A gyerekek hajlamosak elcsalni a kézmosást vagy nem megfelelően végezni azt. Segítsünk nekik helyes szokásokat kialakítani, hogy közös játékkal és ne betegséggel teljenek a hosszú téli esték.
Baba, gyengéd ápolás 1920 óta. |