Azoknál a nőknél, akik szoptattak, körülbelül 40 százalékkal kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik nem – derült ki egy hosszú távú német vizsgálatból.
A potsdam–rehbrückei Német Táplálkozáskutató Intézet tanulmánya szerint a szoptatásnak kedvező hatása van a testsúlyra és az anyagcserére. A kutatók egy 1994 és 2005 között végzett vizsgálat során felvett információkból 1262 nő adatait értékelték. Kérdőívek segítségével tudakozódtak a szoptatás időtartamáról és a megkérdezettek életmódjáról. Feljegyezték a testtömegüket, és vérvizsgálatot is végeztek.
Az derült ki, hogy a hosszabb ideig (fél évnél tovább) szoptató nőknél átlagosan alacsonyabb volt a vérzsír és magasabb az adiponectin hormon szintje. Ez a hormon a zsírszövetből szabadul fel, és kedvezően befolyásolja a zsír- és cukoranyagcserét, miközben javítja a sejtek inzulinérzékenységét. Ez azt jelentheti, hogy a szoptatás az anyai testsúlyra és az anyagcserére is jótékonyan hat, ezzel csökkenti a szoptató nőknél a 2-es típusú diabétesz kockázatát.