A bostoni Massachusetts Általános Kórház kutatói kimutatták, hogy a kávéban lévő koffein molekuláris szinten árthat a spermának. A tudósok a kórház mesterséges megtermékenyítési programjában 2007. és 2013. között részt vevő 105 férfi esetét vizsgálták, akiknek átlagéletkora 37 év volt.
A tudósok arra jutottak, hogy a napi két vagy több csésze kávét fogyasztó férfiaknak csupán 20 százalék esélyük van gyermeket nemzeni mesterséges megtermékenyítés esetén. Ezzel szemben azoknak, akik egy csészénél is kevesebb kávét fogyasztanak, majdnem 52 százalék az esélyük. Egy adag eszpresszó kávé nagyjából 100 mg koffeint tartalmaz. Azoknak a férfiaknak van a legkevesebb esélyük az apává válásra, akik 265 mg-nál több koffeint fogyasztanak naponta.
A tanulmány a kávé mellett vizsgálta az alkohol hatását is a férfiak termékenységére. A meglepő eredmények szerint azok a férfiak, akik egy este megisznak másfél pint (nagyjából háromnegyed liter) sört, több mint kétszer nagyobb eséllyel lesznek sikeresek mesterséges megtermékenyítés esetén, mint azok akik egyáltalán nem isznak alkoholt.
“A magas koffeinfogyasztás a férfiak esetében csökkenti, míg az alkoholfogyasztás növelheti a párok esélyét a klinikai terhesség elérésére” – nyilatkozta Anatte Karmon, a kórház szülészorvosa, aki figyelmeztetett az egészséges életmód fontosságára is. “Bármi, ami jó a szívednek, jó a termékenységednek is” – hangsúlyozta.
A tanulmány szerint egyébként sem az alkohol, sem a koffein nem hatott a hímivarsejtek mennyiségére, alakjára vagy mozgékonyságára. Ennek ellenére kimutathatóan hatással voltak a fogantatás esélyeire.