nlc.hu
Egészség
Cukorbeteg vagyok? – jelek, amikre jobb, ha odafigyelsz

Cukorbeteg vagyok? – jelek, amikre jobb, ha odafigyelsz

A cukorbetegség általában nem egyik napról a másikra alakul ki a felnőtteknél, hanem fokozatosan fejlődik, többek között annak eredményeként, hogy nem fordítunk elegendő figyelmet az egészségünkre, és helytelen életmódot folytatunk. Pedig ezt az idővel igen súlyos szövődményekkel járó betegséget kordában lehetne tartani akkor, ha idejében észrevesszük a tüneteket.

A cukorbetegségnek két, jól elkülöníthető fajtája van, amelyek közül a felnőtteket inkább a 2-es típus kialakulása veszélyezteti, ráadásul egyre nagyobb számban. Márpedig ez a betegség súlyos következményekkel jár, és karbantartása, tüneteinek enyhítése komoly odafigyelést és életmód-változtatást követel meg a betegtől. Mielőtt a két típust részleteznénk, meg kell ismerkedni az inzulinnal, mert ez az anyag jelentős szerepet játszik a diabétesz kialakulásában.

Mi az inzulin?

Az inzulin azért olyan fontos tényező a cukorbetegségben, mert ez az anyag segíti a vérben szállított szőlőcukrot (vércukrot) bejutni a sejtekbe, amelyek aztán a cukrot mint energiaforrást felhasználják működésükhöz. Ha a táplálkozás útján bevitt keményítőből átalakult szőlőcukor szintje állandóan magas a vérben, mert inzulin hiányában a sejtek nem tudják onnan felvenni, vagy mert a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra (rezisztensek), akkor hosszú távon igen súlyos károsodások jelentkeznek a szervezetben. Az állandóan magas vércukorszint veseelégtelenséget, látás- és hallászavarokat, idegrendszeri károsodást, bőrbetegségeket, szívelégtelenséget vagy súlyos esetben akár végtag-amputációhoz vezető keringési zavarokat, vakságot és halált is okozhat.

Cukorbeteg vagyok? - jelek, amikre jobb, ha odafigyelsz

Az 1-es és 2-es diabétesz

Az 1-es típusú cukorbetegség gyorsan lép fel, és akár már egészen kicsi gyermekkorban is jelentkezhetnek jellegzetes tünetei, a sok vizelet, az hirtelen és indokolatlan fogyás, fáradtság, levertség és az állandó szomjúságérzet. Drasztikusan magas vércukorérték esetében hányás, kiszáradás, tudatzavar és kóma is felléphet. Ez a betegségtípus akkor alakul ki, ha egy hibás autoimmun folyamat következményeként elpusztulnak azok a hasnyálmirigysejtek, amelyek az inzulintermelésért felelősek, vagy pedig a szervezet sejtjei nem reagálnak kellően az inzulin jelenlétére.

A másik, 2-es típusú cukorbetegségnek is hasonló következményei vannak, de más módon, lassan, évek alatt alakul ki ez a típus: előfordulhat, hogy a kezdetét követően csak 15-20 évvel fedezik fel a betegséget, amikor már súlyos szövődményei vannak. Ebben az esetben nem arról van szó, hogy egyáltalán nincs inzulintermelés a szervezetben, hanem arról, hogy nem elegendő mennyiségű az inzulin, vagy a hatása gyengült meg fokozatosan, aminek a végeredménye ugyanaz, mint az egyes típusnál: a sejtekbe nem jut elegendő vércukor, ami így felhalmozódik a véráramban, és idővel súlyos károkat okoz.

Míg azonban az 1-es típusú diabétesz kialakulása ellen nem sokat tehetünk, addig a 2-es hatékonyan megelőzhető, sőt kezdeti stádiumában felismerve akár még vissza is fordítható a folyamat. Ehhez azonban időben észre kell venni a cukorbetegség jeleit.

A cukorbetegségre utaló jelek

A cukorbetegség jelei igen gyakran a bőrön mutatkoznak meg. Ezzel a betegséggel sokszor járnak együtt bakteriális fertőzések a szőrtüszőkben – például mélyre terjedő furunkulus –, de a testhajlatokban megjelenő gombásodás és az azt kísérő viszkető érzés is jellemző. A bőrön keletkezett sebek ugyanakkor nehezen gyógyulnak.

Ahogy a betegség halad előre, úgy erősödnek fel a cukorbetegséggel együtt járó érelmeszesedés okozta problémák is: végtagok vérellátási zavarai, zsibbadás, kiszáradt és viszkető bőr a lábakon, karokon, de megjelenik időnként a homályos látás majd a látás fokozatos romlása is, és fokozatosan növekszik a szív- és agyi infarktus veszélye.

Cukorbeteg vagyok? - jelek, amikre jobb, ha odafigyelsz

Figyeld a bőröd!

A kezdődő cukorbetegség első jelei általában a bőrön jelentkeznek. Ha az alábbi tüneteket tapasztalod, semmiképpen ne hanyagold el a jelenséget, és a lehető legrövidebb időn belül konzultálj róluk egy orvossal.

• Kezeken és vagy a lábakon jelentkező bőrpír
• Enyhén sárgás bőr és vöröses arcszín
• Furunkulusok megjelenése a bőrön
• A bőr megvastagodása a törzs felső részén, a nyak hátulján, a felkaron, a vállakon és az arcon
• Hirtelen kialakuló sárgás csomók a végtagokon: térden, könyökön, háton, fartájékon
• Gyűrű alakba rendeződött, a kéz- és lábfejeken, törzsön szimmetrikusan megjelenő tömött tapintatú, bőrszínű vagy kissé barna, beszűrt csomók
• Nyakon, hónaljak területén sötéten pigmentált, piszkosnak tűnő, megvastagodott bőr

Kezelés modern terápiákkal, személyre szabottan

A cukorbetegség kezelését első körben az életmód megváltoztatásával érdemes kezdeni – persze csak akkor, ha a kialakult diabétesz stádiuma ezt még megengedi. Alapvető fontosságú életvezetési tanács a cukorbetegség tüneteinek enyhítésére és persze magának a betegség kialakulásának megelőzésére is az, hogy
• egészségesen, változatosan és mértékletesen táplálkozzunk,
• rendszeresen mozogjunk,
• rendszeresen járjunk orvosi szűrésre.

Amennyiben az életmód-változtatás nem éri el már a kívánt hatás, szóba jöhetnek a gyógyszeres terápiák. Először a múlt század első negyedében jelentek meg különféle módszerek a cukorbetegség kezelésére. Az azóta eltelt kilenc évtized alatt a diabétesz gyógyításában óriási előrelépések történtek, és ma már az új, úgynevezett okosgyógyszerek segítségével egyre elérhetőbbé válik a betegség kíméletes, személyre szabható kezelése. Az innovatív készítményekkel folytatott terápiák gyorsabban és hatékonyabban érik el a kívánt eredményt, és kiegészítésként, megfelelő életvitel mellett a különböző szervkárosodások megelőzésében is segítséget tudnak nyújtani.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top