nlc.hu
Egészség
Egészséges a tüdőd? – Teszteld!

Egészséges a tüdőd? – Teszteld!

Nézd át az alábbi listát, és ha találsz benne olyan tünetet, ami nálad is fennáll, akkor feltétlenül keresd fel az orvosod, mert lehet, hogy COPD vagy más tüdőbaj van épp kialakulóban nálad. Bár ma már az innovatív gyógyszerekkel ez a betegség sokkal hatékonyabban kezelhető, mint egy-két évtizede, és az okosgyógyszerek új távlatokat nyitottak meg a COPD-ben szenvedő betegek előtt, inkább jobb, ha a gyógyszerek helyett a megelőzésre, az egészséges életvitelre és a rendszeres orvosi szűrésekre bízod a jó közérzeted.

Mint általában a többi szervünkre, a tüdőnkre is csak akkor figyelünk fel, ha probléma lép fel a működésében. Ám sokan még az intő jeleket sem veszik komolyan, és átmeneti betegséggel, gyenge, felületes megfázással magyarázzák azokat a tüneteket, amelyek egyébként igen komoly, akár halálos kimenetelű tüdőbetegségre is utalhatnak. Ha az alábbi hét tényező valamelyikében érintett vagy, akkor fokozott óvatosságra és orvosi vizsgálatra van szükséged.

Egészséges a tüdőd? - Teszteld!

Rendszeresen köhögsz?

Bár viccelődhetünk azon, hogy a köhögéstől majd’ kiköpjük a tüdőnket, ez a jelenség egyáltalán nem mulatságos. A gyakori köhögés, a légzéskor sípoló tüdő, a fizikai megterheléskor túl korán jelentkező kifulladás mind annak a jele, hogy a tüdő nem tud elegendő levegőt felvenni és a benne felhalmozódó szennyeződéseket és nyálkát sem üríti ki rendesen.

Szoktál felköhögni nyálkát vagy vért?

Ha véreset köpsz a köhögés után, akkor most hagyd abba ennek a cikknek az olvasását, és azonnal menj el orvoshoz. Az sem jó jel, ha nyálkás köpet jelentkezik, mert ez annak a jele, hogy sok idegen anyag található a tüdődben, amitől szeretne megszabadulni a szervezeted.

Hamar kifogysz a szuszból?

A tüdőnk az egyik legellenállóbb szervünk, igen nagy terheléseket is átvészel. Ha azt tapasztalod, hogy indokolatlanul hamar kifulladsz – például edzés közben –, az egyáltalán nem természetes, és azt jelzi, hogy valószínűleg valami gond van a tüdőddel.

 

Zihálsz és nehezen veszed a levegőt?

A nehéz légzés vagy a légzés közben jelentkező sípoló hang az asztma egyik klasszikus jele, de vírusos megbetegedésre is utalhat. Ilyen jelenség akkor tapasztalható, amikor a levegő szabad áramlását valami gátolja a tüdőben. Mindenképpen utána kell járni, hogy mi lehet ez.

Dohányzol? Régebben dohányoztál?

A leszokásnak azonnali pozitív eredménye van, de a tartós dohányzás káros hatásai még a leszokás után is jelentkezhetnek. A cigarettafüst – még ha másét is szívod be – jelentősen megnöveli az esélyét a tüdőbetegségek (tüdőrák, COPD) kialakulásának, de a daganatos betegségek és a szívroham, stroke veszélyét is megsokszorozza.

A munkahelyeden dolgozol veszélyes anyagokkal?

Ha napi rendszerességgel kerülsz kapcsolatba olyan veszélyes anyagokkal, amelyek a levegőből a tüdődbe juthatnak, akkor nagyobb a kockázata, hogy kialakul nálad valamilyen tüdőbetegség. A por, a festék, a hígító anyagok és üzemanyagok gőzei veszélyesek hosszú távon, ezért a közelükben védőfelszerelést kell alkalmazni. De azok is kockáztatják a tüdejük egészségét, akik poros, forgalmas utak mellett, gyártelepek közelében élnek. Ilyen esetben rendszeresen ellenőriztetni kell szakorvossal a tüdőnk állapotát.

Elmúltál negyven?

A kor előrehaladtával a tüdőbetegségek megjelenésének esélye is nő. Sok esetben azonban már jóval korábban elkezdődik a betegség kialakulása, de a lassú folyamat miatt csak a negyven év feletti betegeknél jelentkeznek az életminőséget rontó, szembeszökő tünetek.

Mi a COPD?

A COPD (krónikus obstruktív légúti betegség) manapság a leggyakoribb tüdőbetegségek közé tartozik, és a legfőbb halálozási tényezők közé számít világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 210 millióra becsüli a COPD-ben szenvedő betegek számát, akik közül több mint hárommillió ember hal meg évente ettől a kórtól. Ez több, mint az emlőrák és a cukorbetegség okozta halálozás együttesen. A COPD tünetei a nehéz légzés, fulladás, fizikai terhelhetőség romlása, visszatérő, gyakori köhögés, köhögéskor jelentkező nyák, váladék, köpet, indokolatlan fáradtságérzés. A betegség manapság a leggyakoribb tüdőbetegségek közé tartozik, és a legfőbb halálozási tényezők közé számít világszerte.

A kórfolyamat sajnos visszafordíthatatlan, de az elmúlt évtizedben a betegség kezelésében hatalmas lépésekkel fejlődött az orvostudomány, és ma már olyan gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyekkel sokkal nagyobb hatásfokkal és kíméletesebben gyógyíthatók a COPD-ben szenvedő betegek, akik a megfelelő gyógyszer folyamatos használata esetén ritkábban kerülnek kórházba a tüdő állapotát nagymértékben rontó állapot – úgynevezett exacerbáció – miatt. Ezek az innovatív fejlesztésű okosgyógyszerek rendszeres használat mellett lassítják a tüdő állapotának további romlását, a légzés megkönnyítésével lehetővé teszik a betegnek, hogy minél kevesebb tünettel és korlátozó tényezővel élhesse mindennapjait.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top