S. K. Mandal, Cshattíszgahr állam fő egészségügyi tisztségviselője közölte, hogy a sebész a botrány kitörése után elrejtőzött, de szerda este őrizetbe vették. Az orvos hat óra alatt több mint nyolcvan meddőségi műtétet hajtott végre, miközben az előírások szerint egy sebész egy nap legfeljebb harminc beavatkozást végezhet.
A cshattíszgahri hatóságok az állam családtervezési programja keretében indítottak sterilizációs kampányt, és 1400 rúpiát (mintegy 5600 forintot) fizettek azoknak a nőknek, akik meddőségi műtétnek alávetették magukat. A minimális beavatkozást igénylő, úgynevezett laparoszkópiás műtéteket egy Bilászpur mellett felállított sterilizációs központban végezték el. Több orvos hajtotta végre őket, de a beavatkozás utáni második napon többen rosszul lettek. Eddig 13 nő halt bele a műtétbe, többtucatnyi páciens pedig súlyos szövődményekkel került kórházba.
Az 1,3 milliárd lakosú India kormánya nők és férfiak számára egyaránt ingyenesen biztosít sterilizációs műtétet – a népességnövekedés lassításának céljából. A beavatkozás miatti halálozás nem új probléma Indiában, ahol a kormány szerint 2013-2014-ben több mint négymillió meddőségi műtétet hajtottak végre. Két évvel ezelőtt az egészségügyi minisztérium a parlamentben feltett kérdésekre válaszolva arról számolt be, hogy 2009 és 2012 között a kormány 586 sterilizációval összefüggő halálesetért fizetett kártérítést.
Kerry McBroom, Újdelhiben élő jogvédő szerint ezekben a sterilizációs központokban gyakran nem kielégítő az alapvető ellátás, a műtéteket sokszor sietve és nem higiénikus körülmények között hajtják végre.
Az ENSZ aggodalmának adott hangot a mostani halálesetek miatt. Kate Gilmore, az ENSZ Népesedési Alapjának igazgatóhelyettese arra figyelmeztetett, hogy ha az indiai orvosok valóban eltértek a klinikai előírásoktól, akkor annak következményei lesznek.