Méz, méz, méz! – évekkel ezelőtt ez volt így tél környékén az egyik kedvenc szavajárása egy barátnőmnek. A nő elmúlt ötvenéves, de amióta ismerem – húsz éve is van ennek már -, még soha nem volt beteg. Szerintem azt sem tudja, mi az, hogy köhögés, láz, megfázás.
Méz, méz, méz! – és szerintem ismeretlenül is előttetek a kép, ahogy ezt úgy mondja, hogy közben felemeli a mutatóujját maga elé. És bár távol állnak tőle a számok, de ezt bizony mindig jól tudta: a mézben 33 ásványi anyag, 11 vitamin és még folsav is található.
A barátnőm számait megjegyeztem én is, akárhányszor mézet vásárolok, mindig gondolok a 33 ásványi anyagra és a 11 vitaminra.
Most, hogy meg voltam fázva (“Nem ettél elég mézet, ugye?”), azt a tanácsot kaptam, hársfamézet vegyek feltétlenül. Az a legjobb, az űzi ki a nyavalyát a leghamarabb.
Én pedig most, meggyógyulván és erősen, kíváncsi ember lévén utánanéztem a legfontosabb mézfajtáknak és azok gyógyhatásainak. Legyen meg nektek is ez a lista, forgassátok, használjátok szeretettel:
Akácméz: a hazánkban előállított mézek közül világszerte az akácméz a legismertebb. Az akácméz fertőtlenítő hatású, köhögéscsillapításra és gyomorsav ellen is ajánlják. Magas a gyümölcscukor-tartalma, ezért állaga folyékonyabb.
Aranyvesszőméz: vesetisztító hatást tulajdonítanak neki. Színe sötét, lassan kristályosodó méz.
Fenyőméz: a fenyőméz az édesharmatméz egyik fajtája, amelyet a fenyőfák zsenge rügyeinek édes nedvéből és a tűleveleken található édes harmatból gyűjtenek össze a méhek. Sötét színű, kellemes illatú és ízű. A legnagyobb ásványianyag-tartalommal rendelkezik az összes méz közül.
Gesztenyeméz: trombózis megelőzésére, visszérpanaszokra ajánlják. Jelentős ásványianyag-forrás.
Harmatmézek: jó immunerősítő, serkenti a veseműködést. Sötét színű, fűszeres ízű mézek, melyek tölgy-, fűz-, fenyőfákról származnak.
A többi mézfajtáról a Deluxe blogon olvashatsz!