1. Ne dohányozz!
A dohányzás azon kevés tevékenységek egyike, aminek szinte kizárólag negatív hatásai vannak. Rendkívül ártalmas a szív- és érrendszer működésére, a tüdő egészségére (asztma, COPD, tüdőtágulás veszélye), a kismamák magzatára, emeli a stroke, az infarktus, a cukorbetegség kockázatát, öregíti a bőrt, gyengíti a fogamzóképességet, szorongáshoz, ízületi betegségek kialakulásához vezet, ráadásul nem csak akkor, ha mi dohányzunk, hanem akkor is, ha a környezetünk füstjét szívjuk. A lista már eleve hosszú, és csak ezután jön, hogy milyen daganatos megbetegedések kiváltója lehet a cigarettázás: a nem-kissejtes tüdőrákban, laphámsejtes tüdőkarcinómában, KRAS mutáns tüdő adenokarcinómában és a szájüregi rákban szenvedő betegek jelentős része elkerülhette volna a betegséget, ha nem dohányzik.
2. Kerüld a cukrot!
Nagyon oda kell figyelni az étkezésnél, hiszen a boltban kapható élelmiszerek jelentős része tartalmaz cukrot. Az üdítőitalokkal, édességekkel különösen sok cukrot viszünk a szervezetbe, márpedig ez az anyag gyengíti az immunrendszert, és a test számos egyéb folyamatát károsan befolyásolja. A legyengült, rosszul funkcionáló szervezet pedig nem tud ellenállni a daganatos sejtek megjelenésének.
3. Mozogj többet!
Napi harminc perc mozgás szükséges ahhoz, hogy a szervezet egyensúlyban maradjon. Ennyi kell az erek, izmok és ízületek rugalmasságának megőrzéséhez, az anyagcsere serkentéséhez és a szellemi frissességhez is. A mozgásszegény életmód akkor is megbetegedésekhez vezet, ha nem párosul hozzá egyéb káros tényező – például dohányzás vagy elhízás.
4. Látogasd gyakrabban az orvosod!
Nőknek és férfiaknak egyaránt fontos, hogy rendszeres időközönként kivizsgáltassák magukat. Az emlő- és méhnyak szűrések a nőknél, a prosztata vizsgálatok a férfiaknál időben fényt deríthetnek rendellenes elváltozásokra, amik még korai stádiumban jól kezelhetők. Ha ilyen helyzet merülne fel, érdemes az orvos tanácsát kikérni nem csupán a helyes életvitellel kapcsolatban, hanem arról is, hogy milyen terápiákkal, gyógyszerekkel lehet a kezdődő betegséget a leghatékonyabban kúrálni. A napjainkban már elérhető fejlett, innovatív okosgyógyszerekkel a korábbiaknál jóval nagyobb biztonsággal és kevesebb mellékhatással érhető el a gyógyulás. Ezekről a gyógyszerekről a kezelőorvos és a gyógyszerész tud bővebb felvilágosítást adni.
5. Mellőzd az alkoholt!
Az alkohol a cigarettához hasonlóan igen pusztító szer. Kis mértékben akár még hasznos is lehet, de napi két pohár bornál több már nem tesz jót a szervezetnek a nőknél, férfiaknál pedig ennél is kevesebb, mindössze napi egy pohár ajánlott.
6. Egyél egészségesen, rendszeresen és keveset!
Az elhízás megnöveli a rák kialakulásának kockázatát. A legjobb módja, hogy a nem kívánt súlynövekedést elkerüljük az, hogy ha napota 4-5 alkalommal, rendszeres időközönként kevés táplálékot fogyasztunk. Az sem mindegy, hogy mit: a legjobb, ha zöldségekben, növényi rostokban gazdag az étrend, és gyakran kerül a tányérra tengeri hal, valamint teljes kiőrlésű gabona termékek.