A másodfokú hőségriadó akkor lép életbe, ha a napi átlaghőmérséklet 25 Celsius-fok fölé emelkedik. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a legalacsonyabb hőfok is eléri a 20-21 Celsiust, a legmagasabb hőmérséklet pedig 30-32-től kezdődik, a határ a csillagos ég. Nagyon meleg lesz, na!
A legnagyobb hőséget vasárnapra ígérik, akkor 25-28 Celsius-fok között alakul a napi középhőmérséklet, ráadásul a nagyvárosokban ez néhány fokkal magasabb is lehet.
Bizony, elég forró hétvége elé nézünk, ráadásul az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint csak egy-egy kisebb záporra, zivatarra lehet számítani az ország szerencsésebb részein. Cserébe sajnos mindenféle remek egészségügyi panasszal találkozhatunk ezalatt.
Tippek a hőség ellen:
- 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon
- Ha muszáj kimenni, viseljünk szellős, lenge, kényelmes ruházatot
- Ha érzékeny a bőrünk, gondoskodjunk a leégés elleni védelemről
- Óvjuk a fejünket: a jó minőségű napszemüveg és könnyű nyári kalap vagy kendő sokat számít!
- Ne hagyjuk a gyerekeket vagy a háziállatokat az autóban – még akkor sem, ha résnyire nyitva hagyjuk az ablakot! A napon hagyott autóban pillanatok alatt veszélyesen megemelkedhet a hőmérséklet, ami rossz esetben gutaütéshez vezethet.
Folyadékpótlás, hűtés
A folyadékbevitel és a megfelelő hűtés ilyenkor különösen fontos! Az ÁNTSZ ajánlása szerint ilyen melegben a szokásos napi 2-2,5 liter folyadéknak akár a dupláját is meg kellene inni, hogy ne száradjunk ki.
- A legjobb ha vizet, ásványvizet, vagy szénsavmentes üdítőt fogyasztunk.
- Kerülendő az alkohol és a kávé, mindkettő elősegíti ugyanis a kiszáradást. A forró tea viszont segít a szervezet hűtésében – igen, izzadni fogsz tőle!
- Étkezéskor fogyasszunk sok gyümölcsöt és kerüljük a zsíros, nehéz ételeket. Ha sokat izzadunk, fontos, hogy gondoskodjunk a só pótlásáról is.
- Ha már kezd elviselhetetlenné válni a forróság, egy frissítő zuhany segít. Ezt érdemes akár naponta többször is megismételni.
- Érdemes legalább napi 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni. A nyilvánosan elérhető légkondicionált helyiségek listáját innen tudod letölteni.
- Ha nincs kéznél légkondi, a ventilátor is megteszi, arra azonban figyelj oda, hogy ne legyen túl erős fokozatra állítva, mert az megfázást, illetve ízületi fájdalmakat okozhat (ugyanez igaz a légkondira is)!
- Szintén fontos, hogy a légkondi legyen kitisztítva, hogy a pangó vízben felszaporodó baktériumok (például a legionella) ne okozzanak csúnya megbetegedéseket.
Irány a strand és az árnyék!
Ha olyan szerencsés vagy, hogy megteheted, akkor töltsd a napot a vízparton, az árnyékban! Amit ne felejts:
- Megfelelő napvédelem, ez a vízparton, esetleg hajón különösen fontos, mert a víztükör fokozottan veri vissza a nap sugarait.
- Minden nyáron lerágott csont, de igaz: felhevült testtel ne csobbanj a hűsítő habokba, előtte zuhanyozz le!
- Védd a fejedet a Nap sugaraitól. Ha úgy érzed, szédülsz, fáj a fejed, rosszul vagy, valószínűleg napszúrást kaptál, fordulj orvoshoz, és húzódj be a napról!
Összefoglalva: hűtés, sok folyadék (vagy gyümölcs) és strand. Valahogy így:
Hűsítő segédlet
Végezetül, mivel az USA hadseregének kutatásai bebizonyították, hogy már az is segíti a hőérzet csökkentését, ha havas, jeges tájakról készült képeket, videókat nézünk, az alábbiakban összeszedtünk pár kellemes gifet és videót, ami segíthet a pszichológiai hűsölésben.
További cikkek a kánikuláról az NLCafén:
- Kánikula: Így hűsöl a magyar
- Csináld magad: legyező kánikulában
- Forróságban igyunk teát!