A rák elleni harc egyik leghatékonyabb módszere a kemoterápia. Több ellenzője és több híve is van, éppen ezért sok tévhit él a módszerrel kapcsolatban.
Most összegyűjtöttünk néhányat ezek közül
Minden kemóval kezelt elveszti a haját
Ez nem igaz, sok olyan kemoterápia létezik, amelyik nem hajhullató típus. De az általában igaz, hogyha egy rákbeteg elveszti a haját, akkor kemoterápiát kapott.
A kemoterápia mindig intravénás
Ma már egyre elterjedtebb a “kemótabletta” is, amit csak le kell nyelni. Ezek általában célzott terápiáknál alkalmazhatóak.
A kemótól fogynak az emberek
Igazából nem a terápiától, hanem az azt kísérő hányástól vagy hasmenéstől fogynak le a betegek. Valamint azért, mert ez a kezelés gyakran rossz közérzettel, étvágytalansággal jár, de nem magától a kémiai anyagtól fogynak.
Hetekre, hónapokra is ágyhoz kötötté tehet
Az igaz, hogy valószínűleg a maratont nem a kemoterápia ideje fogja a beteg majd lefutni, de az nem törvényszerű, hogy ágyban kellene tölteni a kezelés teljes idejét. Akinek van ereje sétálni, az nyugodtan mehet.
A kemó fájdalmas
Nem törvényszerű, hogy fájjon a kezelés mindenkinek, ez egyénfüggő. Ha mégis fájdalmas, akkor vannak olyan fájdalomcsillapítók, amelyek csökkenthetik vagy elmulaszthatják ezt a kellemetlen tünetet.
Olvass tovább rák témában!
- Videó: így növesztette vissza a haját a kemoterápia után egy nő
- Hűtősapka védi a rákbetegeket a kemoterápia okozta hajhullástól