Lucia Noronha, a brazil patológusok társaságának tagja az AFP-nek elmondta, hogy az Oroszországba is betört Zika-vírust kimutatták a születésük után nem sokkal elhunyt kisbabák gyulladt agyszövetében, de ettől még nem látszik világosan, hogy mégis miként működik a kórokozó.
“A Zika-vírus károsodást okoz az agyban, ami megerősíti, hogy összefügg a mikrokefália kialakulásával” – hangsúlyozta a tudós, akinek kutatócsoportja korábban elsőként találta meg várandós nő magzatvizében a kórokozót. A kutatók az Oswaldo Cruz Alapítványtól, Latin-Amerika vezető egészségügyi kutatóközpontjától kapták a mintákat, ezeket elküldték az Egyesült Államokba is, ahol a járványügyi központ ugyanerre az eredményre jutott: a vírus jelen van az agyszövetekben. A Zika-vírust terjesztő szúnyogok eddig Brazíliában fertőzték meg a legtöbb embert, 2015 óta összesen másfél milliót.
A brazil egészségügyi minisztérium közlése szerint október óta több mint 4000 mikrokefália-gyanús kisbaba született az országban, közülük 462 bizonyítottan ebben a betegségben szenved.
Témába vágó cikkeink:
- Ezt kell tudnod a Zika-vírusról
- Kínát is elérte a Zika-vírus
- Zika-vírus: halálos szövődményeket okozhatott a fertőzés