A térd a legtöbbet terhelt ízületünk. A kopás első tünete a mindennapos mozgás elején (például reggelente az ágyból kikelve) és a terhelésre (például: futás, guggolás, térdelés) jelentkező fájdalom. A térdízületi porckopás fő okaként szintén a túlsúly említhető, mivel a láb kisízületi kopásának hátterében leggyakrabban a lábboltozatok (hosszanti és haránt) süllyedése áll, amely túlsúly esetén igen gyakori.
Ahogy az a fentiekből kiderült, ízületi kopás kialakulásához vezethet a túlsúly, de azt már kevesen tudják, hogy a mozgáshiány okozta alulterhelés is. Habár az ízületi kopás minden stádiumában jótékony hatású az életkornak és edzettségnek megfelelő izomaktivitás, a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaságának tavalyi kutatása rámutatott, hogy Magyarországon a városi lakosság csupán egynegyede (24%) sportol rendszeresen. Pedig a kitartóan, heti három alkalommal végzett, legalább harmincperces, nem megerőltető mozgás jelentős javuláshoz vezet.
- Beltéri (edzőtermi vagy otthoni) lehetőségek:
- Futópad: Túlsúly esetén futás helyett a tempós, de nem megerőltető gyaloglás ajánlott. Ha egy idő után már túl kényelmesnek érezzük a tempót, fokozatosan emelhetjük a dőlésszöget.
- Ellipszistréner: A futás mozdulatait imitálja, de elkerülhető vele az ízületek ütődése. Ízületeink védelme érdekében edzés közben mindvégig fontos, hogy az alsó végtagunkat megfelelően tengelyben tartsuk. Edzőteremben nyugodtan kérjünk segítséget a helyes alkalmazásról.
- Lépcsőzőgép: Minden tévhit ellenére nem előredőlve, hanem egyenes tartásban, testünk súlypontját lábaink felett megtartva kell taposni. Ha elsősorban testsúlyunkat szeretnénk csökkenteni, a könnyebb ellenálláson, alacsonyabb pulzusszámmal történő edzés javasolt.
- Szobakerékpár: Napjainkban már két típussal is találkozhatunk, a normál üléses és az ergonomikus, háttámlás változattal. Az utóbbi derékfájás, hátfájás, túlsúly, gerincferdülés, alsó végtagi ízületi problémák esetén jobban ajánlott, rendszeres edzéshez inkább ezt a fajtát válasszuk.
- Evezőpad: Ha helyes technikával edzünk rajta, testünk minden izomcsoportját át tudjuk mozgatni vele. Tartsuk szem előtt, hogy a húzás végpontján nem szabad derékból homorítani vagy túlzottan hátradőlni. Első használat előtt mindenképpen kérjünk szakértő segítséget az edzőteremben!
- Szabadtéri lehetőségek:
- Gyaloglás: Ahhoz, hogy helyesen járjunk (gördülő talptechnika), elengedhetetlen a megfelelő cipő. Válasszunk minőségi, a bokákat megtartó lábbelit.
- Kocogás: A lassú, egyenletes futás során a sarok érkezik először a talajra, amelynek célja az ízületek ütközésének csillapítása, azaz közvetve porcaink egészségének védelme. Kevesen tudják, de a lassabb kocogástól jobban ég a zsír, mint a gyorsabb tempójú futástól.
- Sportjátékok: Amennyiben szabadtéri sportjátékot szeretnénk űzni, elsősorban rugalmas talajú pályát válasszunk.
- Túrázás: Csakúgy, mint a gyaloglás esetében, itt is elengedhetetlen a megfelelő lábbeli. A bokát megtámasztó, stabil, de rugalmas bakancsot válasszunk, figyelembe véve a terepviszonyokat is.
- Kerékpározás: Ízületeink védelme érdekében kiemelten fontos a megfelelő kormány- és ülésmagasság beállítása.
- Úszás: Térdízületi, nyaki és deréktáji probléma esetén a mellúszás nem javasolt. Válasszuk helyette a hát- vagy gyorsúszást.
- Nordic walking: Helyes technikával az ízületeinkre ható nyomóerő csökkenthető, túlsúly esetén kifejezetten ajánlott.
- A történelem legbizarrabb fogyókúrái
- A fogyókúra hízáshoz vezet
- 5+1 fogyókúra, amit inkább kerülj el jó messzire