A menő cégeknél már állítható magasságú asztalok mellett dolgozhatunk, ha úgy érezzük, elgémberedtünk az ülésben, így csak felpattanunk, és állva dolgozunk tovább. Ha felpattanunk.
Az ideológia a jelenség mögött a sok ülés helytelen volta: pangó keringés, görbülő hát, ezernyi nyavalya fenyegeti azokat, akik ülve dolgoznak. De mi a bizonyíték arra, hogy állva dolgozni egészségesebb?
Nagyon úgy fest, hogy szinte semmi. Egy Cochrane-áttekintés (ez a legmagasabb szintű tudományos bizonyító erővel bíró egyik vizsgálattípus) legalábbis nem sok bizonyítékot talált. A bevont vizsgálatok szerint az ilyen asztalokat használó dolgozók a hagyományos asztalok mellett görnyedő munkatársaikhoz képest csupán napi 30–180 perccel ültek kevesebbet. A hosszú távú hatásokról pedig még ennyi adat sem nagyon van. Ráadásul az egy helyben ácsorgás sincs sokkal jobb hatással az egészségünkre, mint a hosszas ülés.
Az áttekintésben egyébként többféle módszert is vizsgáltak, amivel több mozgásra igyekeznek bírni a dolgozókat, egyik sem vizsgázott valami fényesen. Ötletek persze vannak: például az asztal alá szerelt pedál, amit munka közben tekerni lehetne. Esetleg még áramot is termelhetnének vele.
Forrás: livescience.com