Belehalt egy körülmetélési beavatkozásba egy tizenhét éves lány az egyiptomi Szuez egyik kórházában – közölte kedden Lotfi Abdel-Szamíja, az egyiptomi egészségügyi minisztérium egy magas rangú tisztségviselője.
Manar Múszán és lány ikertestvérén szombaton végeztek körülmetélést a szuezi egészségügyi létesítményben. Manar feltehetően agyvérzést kapott az érzéstelenítéssel járó beavatkozás során. Ikertestvére túlélte a több száz éves hagyományból eredő genitális csonkítást.
Egyiptomban a női körülmetélést 2008-ban betiltották ugyan, de elterjedt gyakorlat maradt, az ország női lakosságának mintegy 90 százaléka esett át a körülmetélés valamely formáján. A Szuezban történtekre úgy derült fény, hogy a város temetési engedélyeket kiadó egészségügyi ellenőre megvizsgálta a holttestet, és értesítette a hatóságokat. A tisztviselő hozzátette, a halál okát meghatározó orvosszakértői jelentés még várat magára.
A kórházat, amelyben a körülmetélést végezték, hétfőn bezárták a hatóságok, az igazgató és két orvos ellen eljárást indított az ügyészség.
Két év szabadságvesztéssel büntethetik
Egyiptomban először 2015-ben ítéltek el orvost azért, mert körülmetélés során meghalt egy lány. Jogvédő szervezetek azonban bírálják a beavatkozást tiltó törvényt, amelynek értelmében a körülmetélés mindössze két év szabadságvesztéssel büntethető vétség. Egyiptomi jogvédők azt akarják elérni, hogy a törvény bűncselekményként kezelje a női körülmetélést.
Az Egyesült Nemzetek Gyermekalapjának (UNICEF) februári becslései szerint tavaly a világban több mint 200 millió lány és asszony szenvedte el nemi szervének megcsonkítását. A körülmetélt nők fele Egyiptomban, Etiópiában és Indonéziában él.
Az ENSZ Közgyűlése 2012 decemberében egyhangúlag elfogadta a női nemi szerv megcsonkításának teljes körű betiltását követelő határozatot. A világszervezet tavaly szeptemberben célul tűzte ki, hogy a körülmetélés gyakorlata 2030-ra eltűnjön a föld színéről.