Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatósága (FDA) május végén rendelte el a tilalmat a gyógyszerekre, amelynek okáról annyit lehet tudni, hogy a Teva januárban kapott egy úgynevezett 483-as nyomtatványt, amit általában akkor küld ki az FDA, ha megszegik a gyártási előírásokat. Ugyanilyet már 2007-ben is kapott a Teva – írja a HVG.hu a a Raps.org nevű egészségügyi híroldalra hivatkozva.
Kizárólag az Amerikában hiánycikknek számító – a fertőzések kezelésére használt – Amikacint, és a kemoterápiás Bleomycint lehet bevinni.
A gyógyszercégnek nem szóltak?
Denise Bradley, a Teva szóvivője azt mondta, nincsenek információik arról, hogy az FDA vizsgálatai bármilyen hiányosságra rámutattak volna, és arról sem tudnak, hogy biztonsági aggályok merültek volna fel a gödöllői üzem működésével kapcsolatban. Az USA-n kívüli országokba továbbra is exportálni fogják Magyarországon gyártott termékeiket – tette hozzá.
A gyárat 2012-ben nyitották 110 millió dolláros befektetéssel, a gödöllői a világ egyik legnagyobb steril gyógyszerüzeme.
Biztonságosak a piacon lévő gyógyszerek
Pozsgay Csilla, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója a gyártóüzem bezárása kapcsán felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján, a piacon levő termékek biztonságosak, az FDA elsősorban a gyártási körülményeket kifogásolta. Az OGYÉI ellátás-felügyeleti tevékenysége körében tételesen értékelte az említett termékek ellátási kockázatát, kiemelt figyelmet fordítva az onkológiai készítményekre, életmentő antibiotikumokra, morfin készítményekre és alapinfúzióra.