Ha a gyermek fogantatása előtt apja dohányzott, több mint háromszorosára növeli az asztma korai kialakulásának kockázatát azokhoz a gyerekekhez képest, akiknek apja sosem cigarettázott.
A norvég kutatási eredmény szerint ugyanakkor nemcsak az apa fogantatás előtti dohányzása, hanem annak korai elkezdése is növeli a nem allergiás eredetű asztma kialakulásának kockázatát. Mindez azt jelzi, nemcsak az anyai környezet játszik kulcsfontosságú szerepet a gyermek egészségében, hanem az apa életmódja is.
A kutatás során 24 ezer gyermeket vizsgáltak meg, és arra a döbbenetes eredményre jutottak, hogy a gyermek asztmája kialakulására a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha az apák 15 éves koruk előtt kezdenek el dohányozni.
Amit már korábban is tudni lehetett, az édesanyák dohányzása egyértelműen növeli a gyerekeknél az asztma kialakulásának esélyét. Ugyanakkor a fogantatás előtti anyai dohányzás és az asztma kialakulása között nem mutattak ki kapcsolatot.
A különbséget a kutatók szerint az okozza, hogy az apa dohányzása a spermasejteken keresztül hat az utódra. “A dohányzásról köztudott, hogy genetikai és epigenetikai károsodást okoz az ondósejtekben, amely átadható az utódnak és fejlődési rendellenességet idézhet elő” – magyarázta a kutatás vezetője.