Csak az Egyesült Államokban évente több mint százezer nőnél kell masztektómiát végrehajtani, vagyis daganat miatt eltávolítani egyik vagy mindkét emlőt. Közülük sokan implantátumot választanak, hogy a külsejük ne változzon a beavatkozás miatt. Ez azonban hosszú és fájdalmas folyamat lehet: az állandó implantátum előkészítéséhez ugyanis egy úgynevezett szövetexpandert alkalmaznak, amelyet egyre nagyobb és nagyobb mennyiségű sóoldattal töltenek meg, hogy kialakítsák a végleges implantátum helyét. Ez pedig azzal jár, hogy hetente-kéthetente el kell látogatni az orvoshoz, hogy egy kis szelepen át beinjekciózza a sóoldatot. Ez a kellemetlen és alkalmasint igen fájdalmas folyamat akár hónapokat is igénybe vehet.
“Ilyen alkalmak során annyi sóoldatot fecskendezünk be, amennyit csak lehet, amíg a páciens azt nem mondja, hogy nem bírja tovább” – mondta a MedicalXpress weboldalnak nyilatkozva dr. Daniel Jacobs kaliforniai plasztikai sebész.
Jacobs egyik nap, miközben a munkahelyéről hazafelé biciklizett, azon gondolkodott, hogy mi lenne, ha egy apró, sűrített gázt tartalmazó tartállyal oldanák meg ezt a problémát, ami hasonlít ahhoz a kisméretű vészpumpához, amelyet biciklijéhez vásárolt arra az esetre, ha defektet kapna.
A gondolatot tett követte, és rövidesen megalakult az AirXpanders nevű cég, amely AeroForm nevű termékével igyekszik segíteni a daganatos pácienseken. Az eszköz segítségével a beültetett “elő-implantátumot” a nők saját maguk fújhatják fel, így nem szükséges hónapokon keresztül járni az orvoshoz.
Az eszköz kezeléséhez nincs szükség különleges tréningre, használata pedig nem igényel kábeleket vagy csöveket. Csupán egy apró távirányítóra van szükség, amellyel a páciens működésbe hozhatja az előimplantátumba beépített patront, amellyel levegőt – vagy egyéb gázt – juttathat az előimplantátumba, megnövelve annak méretét. A távirányító gombjának megnyomásával 10 milliliternyi gáz kerül az implantátumba. Ezt 24 óra alatt háromszor engedélyezi a készülék, az egyes dózisok között pedig minimum 3 órás szünetet kell tartania az eszköz használójának.
A cég megvizsgálta, hogy az AeroForm használata milyen eredményeket hoz: azt találták, hogy az eszközt használó páciensek átlagosan feleannyi idő alatt eljutottak a tágítási folyamat végére. Dr. Jeffrey A. Scherman, a Columbia University Presbyterian Medical Center nevű klinikájának plasztikai sebésze, a kutatás egyik vezetője szerint ők legalább egy hónappal korábban kaphatták meg végleges implantátumaikat, mint azok, akik a hagyományos sóoldat-befecskendezéses kezelést kapták.
Az eszköz használata nem hordoz többletkockázatokat a sóoldatos implantátum használatához képest. A vizsgálat során felhasznált pumpák közül hétnél ugyan tapasztaltak meghibásodást, de jelentősebb beavatkozás nélkül sikerült orvosolni a problémát.
“Nagyon érdekes koncepció – mondta dr. Deanna Attai, a University of California sebésze, aki nem vett részt az eszköz kifejlesztésében. – Pszichológiai szempontból nagyon fontos, hogy a pácienseknek nagyobb beleszólása van a saját gyógyulásukba. Mivel sok emlődaganattal diagnosztizált nő úgy érzi, hogy megfosztják ettől az önrendelkezésétől, számukra nagyon fontos lehet a gyógyulás szempontjából egy ilyen előrelépés.”
“Nagyon szerettem használni” – mondta Luincys Fernandez, egy New Jersey-ben élő gimnáziumi tanár, akinél terhessége során diagnosztizálták a daganatot és aki mindössze 18 nap alatt végzett az expanziós időszakkal. “Nem szakította félbe a napi rutinomat, és egyből láttam, hogy mekkora és milyen formájú implantátumot szeretnék.”
Az eszköz három méretben kerül majd forgalomba, a páciensek pedig maguk szabályozhatják, hogy mekkorára szeretnék felfújni az implantátumot. Ezt csak a megmaradt szövet mennyisége és az AeroForm tágulási maximuma korlátozza.
Az eszközt jelenleg Ausztráliában lehet kapni, Európában már engedélyezték a használatát, míg az Egyesült Államokban egyelőre az Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet, az FDA engedélyezési eljárása alatt áll.