Tíz éven belül az ország nagy részében megszűnhet a gyermekgyógyászati alapellátás, mivel lassan nem lesz, aki az idős házi gyermekorvosok praxisát átvegye – hívta fel a figyelmet a problémára Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke a Magyar Nemzetben.
A házi gyermekorvosok átlagéletkora 2016-ban 59 év volt, a praktizálók 46 százaléka elmúlt hatvan, de 140 hetven év feletti és kilenc 80 év feletti gyermekorvos is dolgozik még. Országszerte 1498 házi gyermekorvosi praxis működik, ebből ötszázban 50 és 60 év közötti életkorú az orvos. Az elmúlt 7-8 évben legalább száz praxis szűnt meg.
A megszűnő praxisok miatt a szülők kénytelenek távolabbi gyerekorvoshoz vagy olyan vegyes körzetbe vinni a gyermeküket, ahol a főleg felnőtteket ellátó orvosoknak nem feltétlenül van megfelelő kompetenciája a gyerekek ellátásához.
Póta György szerint a házi gyermekorvosi praxis nemcsak az alacsony jövedelem miatt nem vonzó a fiatalok számára, sokakat elkedvetlenít a sok időt és energiát felemésztő adminisztráció is.