Minden nőt más élethelyzetben talál a klimax. Az, hogy ki mennyire elégedett az eddigi életével, hozzájárulhat ahhoz, hogy hogyan kezeli az idő múlását és a tényt, hogy már nem fogamzóképes. A helyzetből adódó önértékelési problémák mellett sok esetben a hangulati ingadozások is megnehezítik a mindennapokat. Ezek az ingadozások, valamint az ilyenkor gyakori ingerlékenység, a váratlan reakciók a nők környezetében élőkre is hatással van. Alvászavar ugyancsak előfordul a klimax idején, tovább nehezítve az amúgy sem könnyű változást.
A változókorban lévő nőknek fel kell ismerniük, hogy a tüneteik köthetőek-e a menopauzához. Amennyiben igen, fontos, hogy átlássák a testükben zajló folyamatokat, és mindent megtegyenek a jobb közérzetért. A család támogatása is sokat segít a változókorban lévőknek abban, hogy a nehézségeken túljussanak. Az őszinte beszélgetések után a klimaxot átélők környezetében lévők is jobban alkalmazkodnak majd a helyzethez, és az emberi kapcsolatok is javulhatnak. A pozitív légkör kialakítása az egyik alappillére a tünetek mérséklésének.
Új hobbi és sok mozgás
A változókor a testi eredetű tünetek mellett lelki problémákat, akár depressziót is magával hozhat. Azok a nők, akit nem tragédiaként élik meg az átalakulást, hanem új életszakaszként tekintenek rá, nyugodtabban viselik a klimaxot, és könnyebben dolgozzák fel ezt az időszakot. Sokan közülük tudatosan új hobbit választanak, gyakran mozognak, és sokat vannak a természetben. A menopauzát övező lelki tünetek enyhítésére gyógynövények is segítségül hívhatók.