Ferdinand Monoyer 1836. május 9-én született a franciaországi Lyonban. A Strasbourgi Egyetem orvostudományi karán orvosi fizikából diplomázott tanársegédként 1871-ben. Egy évvel később pedig már a Nancy Egyetem orvostudományi karán a szemészeti klinika igazgatója volt 1877-ig. Ezután 1909-ig szülővárosában, a Lyoni Egyetem orvostudományi karán az orvosi fizika professzoraként dolgozott.
Legfőbb alkotása a szemészet területét érintette, ugyanis ő vezette be a dioptria fogalmát 1872-ben. A dioptria a geometriai optika lencsékre jellemző mennyisége. Értéke a vizsgált lencse méterben mért fókusztávolságának reciprokával egyenlő.
Monoyer azonban emellett a szemészeti vizsgálatoknál használt Monoyer-táblát is kifejlesztette. Ez az a tábla, amelyen különböző nagyságú betűk szerepelnek (az újabb verziókon már számok és ábrák is feltűnhetnek). A szemészek ennek alapján állapítják meg, hogy a páciensek szeme mennyire jó vagy rossz.
Érdekesség, hogy a névadó orvos saját nevét is elrejtette a tábla két oldalán. A bal oldalon alulról felfelé a Monoyer, a jobb szélen a Ferdinand szavak olvashatóak ki a betűkből.