Időnként előfordulhat, hogy rád jön hasmenés – például azért, mert a túlzott stresszre így reagál a szervezeted, esetleg egy rövid lefolyású bakteriális vagy vírusos fertőzést kaptál el. Még az ilyen egy-két napig tartó akut hasmenésnél sem szabad azonban a gyógyulást pusztán a természet gondjaira bízni, hanem különféle külső segítségeket felhasználva törekedni kell rá, hogy mielőbb visszatérjen az erőnléted és hamar regenerálódj.
Diéta, folyadékpótlás és probiotikum
Egy kiadós hasmars minden értelemben kimeríti az embert, hiszen ilyenkor rengeteg folyadék, értékes ásványi anyag és vitamin távozik “pánikszerűen” a szervezetünkből. Szélsőséges esetben akár drasztikus kiszáradáshoz is vezethet a dolog, ami különösen a kisgyermekeknél, valamint az idősebb és eleve legyengült szervezetű embereknél járhat igen súlyos következményekkel. Az ő esetükben ezért különösen fontos, hogy ne vegyük félvállról a bajt, hanem igyekezzünk minden lehetséges módon segíteni őket a gyors felépülésben. Természetesen egy egészséges felnőtt számára sem kéjmámor a hasmenés: náluk is napokig tarthat, mire rendbe jön közérzetük, és még több időbe telhet, amíg a bélflóra megbolygatott egyensúlya is újra helyreáll. Mindez rossz hatással van a teljesítményre, a munkakedvre, de tönkre tehet egy régóta várt vakációt vagy más családi programot is.
A gyors lefolyású hasmenése eseteknél az orvosok intenzív folyadékbevitelt javasolnak, valamint azt, hogy a beteg gondoskodjon a sópótlásról is. Enyhén sózott vízzel, friss zöldségből és gyümölcsből (például sárgarépából és almából) készített levekkel mindez kiválóan megoldható, és természetesen bevethetők a helyzet javítására olyan hagyományos nép praktikák is, mint a természetes hasfogó hatású málnalevél- vagy tölgyfahéjtea. A felkavarodott gyomor fertőtlenítését néha egy korty pálinka is meg tudja oldani, ezzel azonban ne essünk túlzásba, mert az alkohol ennél nagyobb mennyiségben csak rontani fog a helyzeten. Szilárd ételként natúr háztartási kekszet és reszelt almát fogyaszthatunk, majd fokozatosan visszatérhetünk a könnyű, normál ételekhez is. Nagyon fontos viszont, hogy hasmenéskor ne koplaljunk, mert az eleve kimerült szervezetet ezzel még tovább gyengítjük!
A regenerálódás folyamatát ezen felül meggyorsíthatjuk azzal, ha a fertőzéses eredetű akut hasmenésnek már az első napjától gyógyszerminőségű, magas csíraszámú (több milliárd jótékony baktériumot tartalmazó) probiotikumot is szedünk. Ezek a “jó baktériumok” ugyanis segítik a bélműködés szabályozását, és amellett, hogy általában véve hasznosnak bizonyulnak a túl gyakori székeléssel kapcsolatos problémák kezelésében, a hasmenés miatt felbolydult bélflóra egyensúlyának helyreállását is meggyorsítják. Ez fontos momentum a gyógyulásban, ugyanis a hasmenés hatására felborul a bélflóra egyensúlya, amitől az immunrendszer gyengül, és kiszolgáltatottabbá válik az újabb fertőzésekre, a meglévők leküzdést pedig nehezebb végzi el. A probiotikumok ezt a kört szakítják meg azzal, hogy meggyorsítják a bélflóra egyensúlyának helyreállását, ezáltal növelik a szervezet védekezőképességét, amely így gyorsabban állhat talpra a hasmenés megpróbáltatásai után.
Olvass még az immunrendszerről az NLCafén:
- Praktikus elsősegélydoboz – ezt vidd magaddal nyaralásra
- 7 meglepő jel arról, hogy túl sokat stresszelsz
- Így működik az immunrendszered