Szinte lehetetlen pontosan megmondani, hogy a nőstény szúnyogok – ők csípnek ugyanis – mire mennek. Az általunk kibocsátott izzadság, illat és a szén-dioxid elegye alapján, a legtöbb esetben a szúnyogok alkalmasnak találják az emberek vérét. A nőstény szúnyogok ugyanis a melegvérű állatok és az ember véréből nyerik ki a peterakáshoz szükséges fehérjét. A csípés során pedig olyan anyagok kerülnek a bőrünk alá, a szúnyogból, amelyekre minden esetben allergiás reakcióval válaszol a szervezetünk. Ennek mértéke extrém esetben kóros is lehet.
Mi számít túlzott allergiás reakciónak?
A szúnyogcsípés során a bőr alá került idegen anyagra reagálva a szervezetünk, nagyon helyesen, hisztamint termel. Ennek látható következménye a szúnyogcsípésnél kialakult bőrpír és duzzanat. Ha kisebb gyerekeket, első alkalommal ér szúnyogcsípés, náluk lehet jóval nagyobb a vörös duzzanat, hiszen az ő szervezetük még nem szokott hozzá. Későbbiekben ez lecsökkenhet. De hevesebb immunválasz akkor is kialakulhat, ha éppen szúnyogirtást követően ér szúnyogcsípés olyan embert, aki a permetszerre allergiás.
Ha a kisebb bőrpirosodásnál vagy duzzanatnál hevesebben reagál a szervezetünk, lázzal, nagyobb bőrfelületre kiterjedő csalánkiütéssel vagy akár a torok bedagadásával, nehézlégzéssel, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni.
Mit tehetünk szúnyogcsípés ellen?
Ahhoz, hogy megelőzzük a szúnyogcsípést tehetünk pár dolgot, de teljesen kizárni nem fogjuk tudni.
- Szúnyogháló felszerelése a nyitható ablakokra, ajtókra.
- Éjszakára elektromos szúnyogriasztók beüzemelése.
- Kertbe, grillpartira szúnyogriasztó fáklyák, füstölők használata.
- Kültéri program esetén, főleg estefelé, fújjuk be magunkat szúnyogriasztó spray-vel, vagy kenjük be magunkat krémekkel. Ezek már teljesen természetes alapanyagokból, illóolajokból összeállított formában is elérhetőek.
- Figyeljünk arra, hogy a környezetünkben mindig cseréljük a kirakott álló vizeket (medencében, itatóban). A szúnyogoknak ugyanis ezek ideális petelerakó helyek, ahonnan aztán újabb egyedek kelhetnek ki.
Ha már megcsípett a szúnyog
A legfontosabb, hogy megpróbáljuk ne vakarni. Ha sebesre vakarjuk, nehezebben gyógyul. A viszkető érzést, tudjuk jeges borogatással, vagy egy egyszerű jégkockával csökkenteni. És persze van számos házi praktika a szúnyogcsípésre. De léteznek a szúnyogcsípés tüneteinek enyhítésére gyógyszertárban, vagy drogériákban kapható krémek.