Dörzsölés helyett inkább cseppents, ha kizsárad a szemed[/caption]
Kiszáradó, égő és könnyező szemek
Az öregedő, vagy túlzottan igénybe vett szem egyik leggyakoribb tünete, hogy gyakran könnyezik. Számítógéppel dolgozók között is sűrűn előfordul ez, és azoknál is, akik poros, füstöt helyen vannak egész nap. Ez a könnyezés furcsa módon a szem szárazságának jele: a sűrű könnyekkel a szem ugyanis igyekszik kompenzálni a felszínén jelentkező kiszáradást. A könnyezés miatt gyakrabban dörzsöljük a szemet, ami csak újabb irritációhoz vezet – főleg az időseknél, akiknek szeme még kevésbé tudja nedvesen tartani magát –, így a végén nem csak könnyezik, de ég is a szemünk, rosszabb esetben pedig be is gyullad, ha a kezünkkel valami kórokozót vagy törmeléket viszünk bele. Ezért sokkal jobb, ha dörzsölés helyett szemcseppel nedvesítjük és ápoljuk a szemet. A másik lehetőség, hogy jobban odafigyelünk a szemünk egészségére, és tudatosan kíméljük azért, hogy elkerüljük a szem kiszáradását – ez viszont már a fiatalokat érinti jobban, akik a sok számítógépes munkával, képernyők nézésével teszik próbára a szemük tűrőképességét.
Betegségek kísérő tünete is lehet
A szemek szárazságára a kor és az igénybevétel mellett a hormonok működése is hatással van: mivel a könny „működésében” az androgén nevű hormon is szerepet játszik, ezért a nőknél – akiknél a változó korban, illetve bizonyos esetekben a menstruációs ciklus során is az androgénszint csökken – gyakoribb jelenség a szem kiszáradása. Emellett reumatológiai betegségek, ízületi gyulladások, köszvény és fertőzések jellegzetes kísérő tünete lehet a száraz szem, és előidézhetik bizonyos gyógyszerek, sőt pszichés tényezők, lelki zavarok is.
A fiatalabb korosztálynál a szemszárazság magától is elmúlhat elvileg, ha az egy betegség kísérő tünete – a tapasztalat azonban az, hogy ez ritkán történik meg, és nagyon gyakran szükség van a szemszárazság kezelésére külön is. Enyhébb esetben ezt műkönnyel oldják meg az orvosok, közepesen súlyos problémánál pedig éjszakai kenőcsök is szóba jöhetnek, kifejezetten súlyos esetben pedig terápiás kontaktlencsével és nagyon ritkán műtéti beavatkozással lehet javítani a helyzeten.