Az általános vélekedés szerint az emberek úgy kaphatják el az influenzát, ha betegek tüsszögésének vagy köhögésének vannak kitéve, vagy olyan tárgyakat érintenek meg, amelyek felszínére kerülhettek vírusok – írta a tanulmányt idéző Medicalxpress.com. Az amerikai tudományos akadémia lapjának (PNAS) aktuális számában ismertetett kutatás azonban bizonyítékot talált arra, hogy a betegek kilégzése is közvetítheti a vírust.
Azt állapítottuk meg, hogy influenzás páciensek köhögés és tüsszentés nélkül is, pusztán a kilégzésükkel vírusokat juttatnak a levegőbe, fertőző aeroszolokat, vagyis levegőben áramló apró folyadékcseppeket hozva létre, különösen a kór első napjaiban
– magyarázta Donald Milton, a Marylandi Egyetem közegészségügyi karának professzora, a kutatás vezetője.
Milton és kutatócsoportja 142 influenzás páciens kilégzésében lévő vírusokat elemzett. A mintákat természetes légzés, beszéd, spontán köhögés és tüsszentés közben vették, majd felmérték a bennük előforduló influenzás aeroszolok fertőzőképességét.
Az elemzés eredménye alapján az influenzás betegek jelentős része rendszeresen ürít fertőzőképes vírusokat olyan apró aeroszolokba, amelyek a levegővel való terjedés kockázatát hordozzák. Ez akkor is igaz, ha a betegek nem köhögnek, a tüsszentés viszont nem fokozza jelentősen az influenza levegőbeli terjedését.
Sheryl Ehrman, a San José-i Állami Egyetem kutatója szerint az eredmények arra utalnak, hogy a felületek tisztán tartása, a rendszeres kézmosás és a köhögő emberek kerülése nem jelent teljes védelmet az influenza ellen. A terjedés megakadályozására sokkal hatásosabb, ha a beteg otthon marad, távol a nyilvános helyektől.