nlc.hu
Egészség
Így biztos nem fogysz le – tévhitek, amik gátolják, hogy elérd a legjobb formád

Így biztos nem fogysz le – tévhitek, amik gátolják, hogy elérd a legjobb formád

Te hányszor fogyókúráztál már életedben? Ha a válasz az, hogy sokszor, valószínűleg te is belesétáltál már valamelyik fogyókúrás csapdába. Ha szeretnél hosszútávú eredményt elérni, akkor olvass tovább.

Villámdiéták, káposztaleves, dinnyekúra, léböjt, fogyókúrás porok, csodatabletták. A végtelenségig lehetne sorolni azt a rengeteg gyorsnak és hasznosnak kikiáltott módszert, amik pehelysúlyt és feszes bőrt ígérnek pillanatok alatt, csak éppen tartós megoldást nemigen hoznak, és ráadásul még a testünk is megsínyli őket. A diéta óriási biznisz, tudja ezt jól rengeteg önjelölt megmondóember és felkent „szakértő”. Fájdalom azonban,  de ki kell mondani: tartós eredményt csak kitartással, türelemmel, akaraterővel és főleg ésszerű táplálkozással valamint testmozgással érhetünk el. A Rózsakert Medical Center orvosai összegyűjtötték, hogy milyen hibákat követünk el leggyakrabban az álomsúly elérése érdekében.

Csodadiétákban keresed a megoldást

Fogyasztó szerekkel és csodamódszerekkel próbálkozol, amik gyors eredményt ígérnek, az egészségeddel pedig egyáltalán nem foglalkozol. Ezzel többet ártasz, mint használsz. „A rossz fogyókúrától a szervezeted legyengül, rosszabb állapotba kerül az anyagcseréd. Ha sikerül is fogyni, biztos nem egészségesen, és általában több kiló kúszik vissza, mint amennyi lement. Ilyenkor a pszichés kudarcélmény is jelentős” – magyarázza dr. Farkas Kitti.  

A szénhidrát ellenség

Nagy hiba, ha azt gondolod, hogy bizonyos tápanyagokat meg kell vonnod magadtól. Sem a szénhidrát, sem a fehérje, sem a zsír nem ellenség. A szervezetednek mindegyikre szüksége van. Még akkor is, ha az aktuális trendek éppen közellenségnek állítják be valamelyiket. Mostanában épp a szénhidrátot, korábban a zsírt. A proteinre szükséged van az izmaid miatt, a szénhidrátból meríted az energiát és ettől működik az agyad, a zsír pedig a vitaminok felszívódását, hormontermelést és az idegrendszer működését segíti.

Annak hiszel, amit a mérleg mutat

Fogyni zsírból kell. Attól, hogy a mérleg kevesebbet mutat, még nem biztos, hogy megfelelően sikerült lefogynod. Ha koplaltatod magad, azzal izomból fogysz, amitől a mérleg ugyan kevesebbet mutat, de a szervezeted legyengül.

Diétás = egészséges

Kutatások szerint az egészségesnek gondolt ételekből többet fogyasztunk a szükségesnél. Azzal hitegeted magad, ha „diétás” termékeket választasz, azzal jót teszel magadnak? Ez nem igaz. A szervezetednek valódi, tápanyagokban gazdag ételekre és változatos étrendre van szüksége – magyarázza dr. Bajnok Éva obezitológus: „A diétásnak meghirdetett ételek többsége egyébként nem is az, sokszor például szénhidrát helyett nagyobb mennyiségű zsírt tartalmaz.”

Mindenmentes = diétás és egészséges

Gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes stb. Ezeket az ételeket azoknak találták ki, akik érzékenyek vagy allergiásak valamelyik összetevőre. Ha te nem vagy, mégis megvonod magadtól, az hiányállapotok kialakulásához vezethet.

Csak a külső miatt csinálod

Az ideális testsúly nem csak a külsőről szól. A túlsúly leadása, ha egészségesen csinálod, sokat javít az egészségi állapoton is: csökkenti a szív-, érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, magas vérnyomás és bizonyos daganatos betegségek kockázatát.  Ha leadod a felesleget, jobban alszol, energikusabb leszel, jobban megy a mozgás, az önbizalomnak is jót tesz.

Celebekre hallgatsz

Szépészeti kérdésként gondolsz a fogyásra, ezért előbb hiszel véleményvezéreknek, celebeknek, színésznőnknek, minthogy megkérdezz egy valóban kompetens szakembert, egy orvost. Orvosi szaktudásra azért jó alapozni, mert a szakember ismeri a test működését, tudja, mitől fogy, és mi, milyen hatással van rá, nem ajánl olyan módszert, ami káros az egészségre.

Kismamaként nem foglalkozol a felszedett pluszkilókkal

Amit terhesség alatt kívánsz, azt a gyermek miatt kívánod. Terhesség alatt kettő helyett kell enned. Gyakori tévhitek ezek. Dr. Vass Viktor belgyógyász, diabetológus, endokrinológus szerint várandósság alatt az ideális súlygyarapodás nem ikerterhesség esetén normál testsúlyú nőknek 9-12 kg. Sovány kismamáknál ennél több is belefér, túlsúlyos vagy elhízott várandósoknál viszont minél kevesebb súlygyarapodás ajánlott. Az sem mindegy, hogy mikor következik be a súlynövekedés: az első trimeszterben 0,5-2 kg súlygyarapodás jellemző, ha már ennél több kiló felszalad, annak valószínűleg a túlzott kalóriabevitel az oka, ilyenkor oda kell figyelni az étkezésre a továbbiakban.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top