Egészség

Lerántjuk a leplet a szezon legnépszerűbb diétáiról

A bikiniszezon beindulása előtt, valahol a karácsonyi mértéktelen zabálás után és az újév másnapos reggelén fogalmazza meg minden második ember, hogy idén bizony lefogy. Ahogy fogy az idő, az egyre drasztikusabb diéták felé kezdünk el orientálódni. Összeszedtük az idei év legtrendibb módszereit, és meglepő módon egész használhatókat is találtunk köztük. A diéták szakmai elemzésében Csanaky Lilla okleveles táplálkozástudományi szakértő volt a segítségünkre.

DASH-diéta

A 21 éves DASH-diéta neve a „magas vérnyomás megakadályozására való étrend”, angolul DietaryApproachesto Stop Hypertension kifejezésből kapta a nevét. A diéta célja a magas vérnyomás és a testsúly csökkentése. Magas rost-, kálium- és magnéziumtartalmú ételek fogyasztását javasolja a DASH, vagyis sok gyümölcsöt, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, dióféléket, sovány fehérjeforrásokat és alacsony zsírtartalmú tejtermékeket. Amit szigorúan tilt a diéta, azok a telített zsírsavak (zsíros tejtermékek és zsíros húsok), vörös húsok, só, trópusi olajok, cukros ételek és italok. Nos, a DASH-diéta igazán jó alternatíva, a tudományos kutatások szerint csökkenti a szív- és érrendszeri panaszok kialakulását, a vérnyomást, és megfelelően felépített étrend mellett akár a testsúlyt is. Az azonban jellemző erre a diétára, hogy nem egy kifejezetten nyári őrület, komoly életmódváltást igényel, és nem, 10 nap alatt nem hozza meg a tökéletes bikiniformát.

A szakértő véleménye

A DASH-diéta útmutatásai alapvetően megfelelnek az egészséges táplálkozás alapelveinek. Magyarországon a szív- és érrendszeri problémák „előkelő” helyen szerepelnek a vezető halálozási okok listáján, így ezzel a diétával érdemes közelebbről is megismerkedni, hiszen hatékony eszköze lehet a prevenciónak, már kialakult hipertónia (magas vérnyomás) esetén pedig segít a vérnyomás normalizálásában, és számottevően csökkentheti a szövődmények kockázatát.

Mediterrán diéta

Alapjául azok a kutatások szolgálnak, melyek szerint a Földközi-tenger közelében élő emberek egészségesebbek, kevésbé túlsúlyosak, és tovább élnek a nyugati országokban élőknél, például az angol vagy amerikai embereknél. A mediterrán népek több zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű gabonát, hüvelyeseket, dióféléket, olívaolajat, tenger gyümölcseit (omega-3 zsírsavakban különösen gazdag ételeket) és gyógynövényféléket fogyasztanak. A diéta ezeket az ételeket helyezi előtérbe, de emellett alkalmanként lehet fogyasztani baromfit, tojást, sajtot és joghurtot, illetve naponta 1 pohár vörösbort. Amit kerülni kell, az a cukor, cukros ételek és a vörös húsok. A Földközi-tenger partján lakó embereknél valóban kevesebbszer fordul elő szív- és érrendszeri probléma, mint a nyugati országokban, de a diéta nem tér ki a testmozgásra, szabadtéri tartózkodásra, ami az egészséges élet kulcsfontosságú eleme. A mediterrán diétát kalóriadeficittel kombinálva hasonlóan hosszú távú változást érhetünk el, mint az alacsony szénhidráttartalmú diétával. A diéta csak az elveket szögezi le, nem egy szigorú étkezési tervvel áll elő, mindenkinek egyéni döntésén múlik, pontosan hogy fog kinézni az étrendje.

A szakember véleménye

A mediterrán diéta számos követendő elemet tartalmaz, ilyen például a sok zöldség és teljes kiőrlésű gabonaféle fogyasztása vagy a telített zsírsavak alacsony aránya. További előnye a magas rost- és antioxidáns-tartalom. Mivel a mennyiségek tekintetében nem fogalmaz meg igazán konkrét ajánlásokat, nem feltétlenül hatékony eszköze a testzsírszázalék csökkentésének, hiszen az alapelvek betartása mellett is előfordulhat a szükségesnél magasabb zsírbevitel.

Ketodiéta

A ketogén diétát eredetileg a gyerekek epilepsziás rohamainak kezelésére fejlesztették ki, de az új változatot már kifejezetten zsírvesztés céljából komponálták meg. A ketodiéta olyan ételek fogyasztását javasolja, melyek a szervezetet a ketózis állapotába kényszerítik, ezzel előidézve, hogy energiaforrásként zsírt használjon fel, ne pedig cukrot. A diéta támogatói szerint az étvágyat is csökkenti az étrend. A bevitt kalória 70-75%-át zsírokból kell fedezni a diéta szerint, melyet körülbelül 20% fehérjével egészíthetünk ki. A szénhidrátok csupán a napi keret 5-10%-át tehetik ki, és főleg keményítőmentes zöldségek fogyasztását írja elő a keto. A kérdésre, hogy működik-e a diéta, még nincs érdemleges válasz, és mivel egy igen fiatal táplálkozási elvről van szó, a hosszú távú egészségkárosító hatásait nem sikerült még vizsgálni. Plusz készülj fel rá, hogy ha belevágsz a ketózásba, eleinte a kimerült, fáradt, depressziós és antiszociális éneddel fogsz találkozni, mert ilyen hatása van a szénhidrátok drasztikus csökkentésének.

Forrás: News Medical

A szakember véleménye

A ketogén diéta során követendő makrotápanyag-arányok köszönőviszonyban sincsenek a táplálkozástudományi szakemberek ajánlásaival. Az ilyen radikális szénhidrátmegvonás mind rövid, mind hosszú távon káros hatással van a szervezetre. Az agy szénhidrátszükséglete ketogén diéta esetén nem biztosítható, hosszú távon pedig nagy valószínűséggel szénhidrátanyagcsere-zavar megjelenésével lehet számolni. További problémát jelent az alacsony rosttartalom, az étrend magas zsírtartalma pedig kedvezőtlenül hat a triglicerid- és koleszterinszintre.

Flexitáriánus diéta

Egyre népszerűbbé válik ez a fajta étrend azoknál, akik foglalkoznak a környezeti fenntarthatósággal, de a húsról nem szeretnének teljesen lemondani. Talán „alkalmi vegetáriánusként” is lehetne hívni a flexitáriánus diétát követőket, akik tudatosan csökkentik az állati és növelik a növényi fehérjebevitelüket. Sok növényi eredetű fehérjét fogyasztanak, például hüvelyeseket (bab, lencse, borsó, csicseriborsó stb.), dióféléket és magvakat, miközben az állati fehérjét csökkentik az étrendjükben. A szív számára kedvező zsírforrások, a diófélék, magvak és hüvelyesek gondoskodnak arról, hogy elegendő fehérjét kapjon a flexitáriánus étrendet követő, de szem előtt kell tartani, hogy bizonyos ételek, például a pizza akkor sem fér bele ebbe az étrendbe, ha vegetáriánus változatról van szó. A kutatások szerint a flexitáriánus és vegetáriánus diétát követők sok esetben kisebb súllyal rendelkeznek húsevő társaiknál, de ez lehet azért is, mivel az előbbi csoportba tartozók sokszor eleve egészségtudatosabbak is.

A szakember véleménye

A növényi alapú étrend irányába való elmozdulás jó alap az egészséges táplálkozási szokások és megfelelő testösszetétel eléréséhez. Mivel a vegetáriánus étrendben jellemzően magasabb arányban szerepelnek a szénhidrátok, a súlycsökkentés szempontjából nem mindegy, hogy eddig milyen makrotápanyag-arány jellemezte az étrendet. Ahhoz, hogy a vágyott fogyás is bekövetkezzen, érdemes fokozatosan növelni az elfogyasztott szénhidrát mennyiségét, mert a drasztikus emelés súlygyarapodással járhat.

Böjtölés

A böjtölést követők számára bizonyos időszakok teljes böjtöléssel telnek, és rövidebb étkezési ablakokat nyitnak meg a nap folyamán. Az időszakos böjt mögött meghúzódó elmélet szerint ha 12 órán keresztül böjtöl valaki, akkor a test azokat a zsírraktárakat is felhasználhatja, melyekhez más esetben hozzá sem nyúlna. A böjtölésnek több formája létezik, például az időben korlátozott böjtölés, ami azt jelenti, hogy a nap folyamán csak bizonyos időszakban, például 4-8 órában vesz magához táplálékot az illető, de vannak a napi kalóriaszükségletet drasztikusan csökkentő böjtök is, ezeket minden második nap vagy 1-2 hétig csinálják az emberek. Egyes tanulmányok szerint a szakaszos böjtöléssel a kalóriaszámláló diétákhoz mérve hasonló súlycsökkenést érhető el, de az izomtömeg megőrzése szempontjából hatékonyabb lehet. Arra viszont nincsen elegendő tanulmány és bizonyíték, hogy ez a fajta étkezés a hosszú távú egészségmegőrzésben milyen szerepet játszik.

 

A szakember véleménye

 Véleményem szerint a böjtölésre építő diétás megközelítések közül csak az enyhébb formák egyeztethetőek össze az egészséges táplálkozással. Erőteljes cukorszint-ingadozást okozhat, ha valaki hosszabb ideig nem eszik, és kérdés, mennyire tud helytállni mindennapi tevékenységei elvégzése közben. Ráadásul elképzelhető, hogy abban az időszakban, amikor „engedélyezett” enni, lényegesen több táplálékot fogyaszt el, mint amennyire szüksége lehet.

Alacsony FODMAP-diéta

Ezt a diétát az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedő betegek számára fejlesztették ki, hogy csökkentsék a puffadás és gázképződés mértékét. A FODMAP rövidítés olyan fermentálható oligoszacharidokat, diszacharidokat, monoszacharidokat és poliolokat jelent, amelyek bizonyos élelmiszerekben található, rosszul felszívódó egyszerű és komplex cukrok. Ha ezek a rosszul felszívódó cukrok bekerülnek a bélrendszerbe, felerősítik az IBS tüneteit. Az, hogy a diéta milyen élelmiszereket engedélyez, nagyban függ az egyéni toleranciától is. Általában ún. eliminációs étrend alapján készítik el a saját listájukat a betegek, ami azt jelenti, hogy száműznek minden kérdéses élelmiszert, majd egyesével újra behozzák, és figyelik, mennyire áll kapcsolatban a rosszullétekkel az adott étel. Általánosságban tiltó listás a zöldségek egy része, például a hagyma, fokhagyma, hüvelyesek, káposztafélék (brokkoli és karfiol), búza, kuszkusz, rozs, amaránt, alma, körte, laktóztartalmú tejtermékek. A diéta a kutatások szerint az IBS-ben szenvedőknek segíthet, de társadalmi elszigeteltséghez is vezethet, hiszen ezt az étkezést nehéz megoldani nem saját magunk készítette ételekből. A szigorú korlátozások miatt pedig nagyon fontos, hogy semmilyen tápanyag ne maradjon ki az illető étrendjéből, ezért is érdemes szakember segítségét kérni az étrend összeállításában.

A szakember véleménye

A LOW FODMAP-diéta egy terápiás céllal kifejlesztett étrend, amelyet dietetikus iránymutatásával érdemes kivitelezni. Ha nincs emésztőrendszeri panasz, csupán fogyni szeretne valaki, ne ezt az étrendet válassza, mert a feleslegesen szigorú megkötések hatására könnyen tápanyaghiány léphet fel. Az étrend rengeteg magas rosttartalmú élelmiszert tiltólistára helyez, amelyek fogyasztása egy egészséges ember esetében kifejezetten kedvező hatású.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top