![](https://nlc.hu/uploads/2025/02/demi.jpg)
A halogatás agyi okait vizsgálták meg német kutatók, akik arra jutottak, hogy a sorozatos odázásért két agyi terület felelős.
A bochumi Ruhr Egyetem szakértői 264 nőt és férfit vizsgáltak MRI segítségével. Elemezték az egyes agyi területek méretét és működési hálózatukat, illetve minden résztvevő kitöltött egy kérdőívet, amely a tevékenységei feletti kontroll képességét vizsgálta.
A szakértők arra jutottak, hogy azoknál, akik kevésbé képesek kontrollálni tevékenységeiket, nagyobb az amigdala mérete, ráadásul kevésbé volt hangsúlyos az amigdala és az úgynevezett dorzális ACC közötti kapcsolat.
![](https://nlc.hu/uploads/2018/08/lusta.jpg)
Lustaság, fél egészség?!
Az amigdala feladata, hogy megítéljen egy adott szituációt, annak kimenetelét, és hogy figyelmeztesse az egyént egy cselekvés esetleges negatív következményeire. A dorzális ACC információt gyűjt egy cselekvés esetleges kimeneteléről ahhoz, hogy eldöntse, melyik cselekvést választja. El is nyomja az egymással „versengő” cselekedeteket és érzelmeket, hogy a kiválasztott tett sikeresen végrehajtható legyen.
„Akiknek nagyobb amigdalájuk van, azok jobban tartanak tetteik negatív következményeitől, ezért hezitálnak, és halogatnak dolgokat – mondta Erhan Genc kutató. – Az amigdala és a dorzális ACC közötti alacsonyan funkcionáló kapcsolat tovább erősíti ezt a hatást.”
A kutatócsoport szerint bár a tettek kontrollálásának egyéni különbségei jelentős hatással vannak az egyén személyes és professzionális sikereire, mentális és fizikai egészségre, ennek idegtudományi alapjai egyelőre igen kevéssé ismertek.