nlc.hu
Egészség
Most már otthonról is nézheted, mit csinál koraszülött babád az inkubátorban

Most már otthonról is nézheted, mit csinál koraszülött babád az inkubátorban

A koraszülés mindig váratlan sokkhatás a családnak, senki nem úgy tervezi, hogy a gyermeke megszületése után még heteket fog tölteni a kórházban. Kihívás ez szülőnek, orvosnak, nővérnek egyaránt, főleg akkor, ha a közeli hozzátartozók a kórháztól távol élnek. Ezeket az első nehéz heteket könnyítheti meg lelkileg a családtagoknak a Babales program, amit az országban elsőként a Szent János Kórházban vezettek be.

Az Aprónép Alapítvány a Gyermekek Megsegítésére és a Segíts Gyorsan Alapítvány közreműködésével a budai Szent János Kórház Gyermekosztályának Koraszülött Részlegén hazánkban első és jelenleg egyedülálló technológiát vezettek be. A Babales program keretében távolról követhetik a családtagok az inkubátorban növekvő koraszülöttet.

„Magyarországon minden tizedik gyermek a 37. terhességi hét előtt, koraszülöttként jön a világra. A koraszülés, illetve patológiás szülés esetén az koraszülöttek ellátása során van úgy, hogy hosszú időt kórházban töltenek, ami nagyon nehéz időszak az egész családnak. Bár az édesanyák és édesapák az ápolásban, gondozásban aktívan részt vesznek, a többi családtag, a testvérek a nagyszülők és egyéb hozzátartozók napokig, hetekig, akár hónapokig nem is láthatják a babát. Ennek a speciális és nehéz érzelmi helyzetnek az enyhítésére jött létre az alapítványok együttműködésének eredményeként a Babales program” – mondta el dr. Madarasi Anna, a Szent János Kórház Gyermekosztályának osztályvezető főorvosa, az Aprónép Alapítvány kuratóriumi elnöke. Az alapítványuk mindig keresi az újabb és újabb lehetőséget, hogy hogyan tudnak segíteni a családoknak abban, hogy minél szorosabb kapcsolatot tudjanak tartani az újszülött babájukkal.

A Babales program lényege, hogy az inkubátorra kamerát helyeznek el, így a család betekintést kaphat az inkubátorban cseperedő kisbaba mindennapjaiba. A rendszer egy zárt webes felületen működik, és az orvosokkal, az ápoló személyzettel, valamint a szülőkkel egyeztetett időben aktiválják a kamerát.

A Babales programot kivitelező kreatív ügynökség, a MITO szerint az igazi kihívások a technológiai oldalról jelentkeztek: meg kellett találniuk azt a kamerát, amit sterilizálni lehet, és azt a rögzítési módot az inkubátorban, hogy az tökéletesen biztonságos legyen; a csatlakozókat is 3D-s nyomtatóval hozták létre.

A budai Szent János Kórház Gyermekosztályának Koraszülött Részlegén jelenleg 13 inkubátor működik, a speciális kamerák egyszerre 4 inkubátor megfigyelését teszik lehetővé, de a rendszer mobil, így a teljes osztályt képes ellátni, sőt nagyobb baba esetén kiságyra is rögzíthető.

„A koraszülött-ellátás szemlélete megváltozott, hagyományos orvosi és ápolási feladatok mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a család lelki, mentális egészségének megőrzésére is, hiszen így a babának érzelmileg nagyobb támogatást tudnak adni a hozzátartozók – mondja dr. Tory Vera, a Segíts Gyorsan Alapítvány kuratóriumi elnöke. – Mióta felajánlottuk ezt a lehetőséget, mindenki pozitívan fogadja, és nagyon szereti. Úgy érzik, hogy ezzel is közelebb kerülnek ahhoz, hogy egyszer újra otthon lesznek együtt. Eddig majd ötven családnak segített a Babales program. Célunk, hogy minden gyermek, aki a vártnál korábban érkezett, vagy hosszas ápolást igénylő betegséggel küzd, megkapja a lehető legmagasabb szintű segítséget és támogatást a családjával együtt” – emelte ki a doktornő.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top