A pirotechnikai eszközök használatának veszélyeire figyelmeztetett a rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat csütörtökön közös budapesti sajtótájékoztatójukon.
Povázsai Sándor, az Országos Rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti főosztálya rendészeti osztályának vezetője elmondta, az idén eddig 279 esetben indult pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos szabálysértési eljárás. A 2011-es kormányrendelet szerint a pirotechnikai termékek hanghatás, veszélyesség és hatóanyag alapján négy kategóriába sorolhatók: az első két osztályba tartozókat egész évben lehet forgalmazni, míg a hármas kategóriájúakat – a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken – csak december 28-tól december 31-ig, felhasználni pedig december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet.
Ezeket háztartásonként korlátozott mennyiségben, és csakis a kijelölt üzletekben vagy ideiglenes árusítóhelyeken lehet megvásárolni. Idén a rendőrség több mint 660 ideiglenes forgalmazási engedélyt adott ki az országban.
A sajtótájékoztatón kiemelték, hogy petárdát még az ünnepi időszakban sem szabad használni, már a birtoklása is szabálysértésnek számít, 150 ezer forintos büntetés is kiszabható miatta.
Badonszki Csaba, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzvédelmi főosztályvezető-helyettese elmondta, az elmúlt években a tűzesetek zömét elsősorban az okozta, hogy meggyulladt a pirotechnikai eszközök környezetében lévő növényzet vagy a közelben lévő épület teteje, esetleg erkélye.
Ezek elkerülésére figyelni kell a tárgyak egymástól, a növényzettől, az emberektől és az épületektől való távolságára, a rakéták irányára, és biztosítani kell az esetleges tűz oltására szolgáló vizet is.
Elmondta azt is, hogy egyre többen használnak pirotechnikai termékeket, de az ezekhez köthető tűzesetek száma nem nőtt jelentősen: tavaly december 31. és január 1. között tizenhat ilyen esethez kellett kivonulniuk a munkatársainak.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója elmondta, a legnagyobb veszélyt az illegálisan beszerzett vagy az otthon barkácsolt pirotechnikai eszközök jelentik, de a legálisan beszerzett termékeknél is be kell tartani a józan ész szabályait. Tavaly tizenöten szenvedtek pirotechnikai eszközöktől baleseteket, sokszor előfordult, hogy gyermekek vagy kiskorúak voltak az áldozatok.