Veled is előfordult már, hogy miközben épp kifejtetted az álláspontodat egy megbeszélésen, egy kollégád félbeszakított, vagy random átszólt egy másik munkatársadnak? Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások nem csupán a te alvásod minőségét befolyásolhatják, hanem a párodét is.
A párod főnöke miatt is stresszelhetsz
A munkahelyi stresszt legtöbben a vezetők elvárásaihoz kötik, azonban a kellemetlen kollégák elviselése is jelentős mennyiségű idegsejtet emészthet fel. Akármilyen jó egy munkahelyi közeg, szinte mindenhol van legalább egy olyan ember, akitől feláll a szőr a hátadon, akivel még 2 emelet liftezés is maga az örökkévalóság, és akivel a folyosói bájcsevejek közben bugyiig leizzadsz a nagy erőlködésben. A munkahelyi konfliktusok és a kollégák, akik jelenlétében feszélyezve érzed magad, akik miatt kínos szituációknak vagy a részese, és sem a meetingeken, sem az ebédlőben nem szívesen vagy a közelükben, nyugtalan éjszakák okozói lehetnek.
A Portlandi Állami Egyetem és az Illinois-i Egyetem új kutatása szerint az utálatos kollégák nemcsak rád, hanem a párod alvásminőségére is hatással lehetnek. A Occupational Health Science nevű folyóiratban megjelent tanulmány azt állítja, hogy a munkahelyen átélt stresszt az együtt élő párok közös teherként cipelik. A korábbi kutatási eredményekre támaszkodva 305 párt vontak be a tanulmányba, és azt vették górcső alá, mi történik, ha az egyik fél egy stresszes nap után hazatér, és mesélni, panaszkodni kezd a párjának.
Charlotte Fritz, a Portlandi Állami Egyetem pszichológiaprofesszora és a kutatás vezetője elmondta, hogy amikor a házaspár egyik fele egy munkahelyi konfliktus résztvevője, hazatérve rendszerint mesél az esetről, esetleg panaszkodik, ami kihatással lehet a párja alvásminőségére. A vizsgálat során azok közül, akik meghallgatták a történeteket, sokan számoltak be álmatlanságról, vagy arról, hogy nehezen tudtak elaludni, majd azt követően az éjszaka közepén felébredtek.
Valójában mindketten stresszeltek
A tanulmány megkülönböztette azokat a párokat, akik egy munkahelyen dolgoztak, vagy máshol, de ugyanaz a foglalkozásuk, és külön vizsgálta azokat, akiknek más a foglalkozása vagy különböző vállalatnál dolgoztak. Arra a következtetésre jutottak, hogy ahhoz, hogy a párunk munkahelyi konfliktusai ránk is hatással legyenek, egy munkahelyen kell dolgoznunk, vagy legalább ugyanazzal kell foglalkoznunk. Charlotte Fritz szerint:
Azok a párok, akiknek megegyezik a szakmájuk, jó eséllyel tudják, mi zajlik az adott szférában, ezért jobb támogatók lehetnek egymás számára, mint azok, akiknek eltérő a foglalkozásuk. Valószínűleg többet tudnak a kellemetlen helyzetekről, és azok megoldásáról, így jobban bevonódnak a problémamegoldás folyamatába.
Fritz szerint a vállalatoknak viselkedés- és udvariassági tréningeket kellene szervezniük, bár tisztában van azzal, hogy sok munkahelyi konfliktust még így sem kiküszöbölhető. Azért, hogy jobban bírjuk a gyűrődést a szakember a következőket javasolja mindkét félnek: napközben is iktassunk be szellemileg frissítő, kisebb pihenőket, és töltődjünk fel a családdal, barátokkal töltött időben, vagy nyerjünk energiát a hobbinkból.
Nem azt mondjuk, hogy ne beszéljünk a párunknak a munkahelyi gondokról, és azok megoldásairól, hanem azt, hogy tanuljanak meg együtt is kikapcsolódni.